| TeoDeni a întrebat:

Am 13 ani ( în curând 14) și îmi doresc un cățel. Am făcut tot ce mi-a stat în putință și anume am făcut curat în casă toată vara, am avut grijă de câinii vecinilor, începusem să strâng bani pentru acel cățel, ma interesasem despre rasa pe care mi-o doream și chiar m-am străduit ( cred eu) să le arăt că eu chiar îmi doresc acest cățel și sunt destul de responsabilă să am grijă de el. Dar exista o problemă, de fiecare dată când aduc în discuție acest subiect primesc mereu același răspuns "Nu îți luăm câine pentru că nu ești destul de responsabilă să îl ai, acest cățel implică multe sacrificii, anume roade (ei pun mare preț pe mobila din casă), lasă păr (deși am o pisică care deja face asta), își face nevoile în casă, nu are cu cine să stea când tu ești la școală și pregătire (6-8 ore), nu o să se înțeleagă pisica cu el, ne-am documentat și noi de la colegi, rude etc., cand ei sunt mici sunt foarte drăgălași, dar când vor crește mari toți se plictisesc de ei și îi aruncă în stradă, iar noi nu vrem asta". Mă poate cineva ajuta cu asta? Cum îi pot convinge?

6 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

La ce rasa te-ai gandit, totusi? happy Daca e ceva ciobanesc caucazian, e mai greu la apartament.
Si eu am vrut caine cand eram copil, din pacate nu l-am obtinut, pana mi l-am cumparat eu, mult mai tarziu, asa ca chiar te inteleg. Era din cauza ca stateam la apartament.
Hmm... nu stiu ce sa spun, aparent ai facut tot ce-ai putut sa le demonstrezi ca-l meriti. Ai putea sa-i intrebi ce ar trebui sa faci pentru a-i convinge, si gaseste solutii pentru toate problemele pe care le pun ei.

| TeoDeni explică (pentru Plato):

Vroiam un Westie Terrier

| TeoDeni explică (pentru Plato):

Stau la casa, unde am o curte medie

| Felys a răspuns (pentru TeoDeni):

Daca stai la casa chiar nu inteleg de ce se opun asa tare.Cine zice ca nu poti lasa cainele singur cat esti plecat de acasa? Nici macar nu e nevoie sa il ti permanent in casa, poti sa cumperi o cusca sa stea afara chiar daca e curtea mica e suficient.Ai putea face o incercare sa aduci un caine de pe strada gasit si vezi cum te acomodezi cu el.Il aduci pur si simplu fara avertisment, le spui ca l-ai gqasit flamand si infrigurat si ti s-a facut mila si ma indoiesc ca vor fi atat de rai sa il dea afara din curte.Incearca,ce ai de pierdut, Un suflet salvat este o fapta deosebit de buna

| TeoDeni explică (pentru Felys):

Crede mă, am încercat și această variantă, acel mic suflet nevinovat a ajuns înapoi afară în secunda 2 în care părinții mei au intrat în casă pe motivul că " Este un puricos, ne va umple casa de purici, cine ți-a dat voie să aduci toți vagabonzii în casă?". Nu cred că mai am alternative.

| Felys a răspuns (pentru TeoDeni):

Chiar imi pare rau sa aud asa ceva.ficamea mi-a adus un caine de pe strada si eu doi, la intervale de timp si toti au fost iubiti si ingrijit corespunzator.Iti mai dau un sfat, sper sa te ajute.Cand aduci un caine, indiferent de unde nu il mai baga in casa ca e clar ca ai tai nu accepta.ideal ar fi sa iti pregatesti locul dinainte, anume un fel de cusca macar improvizata din carton ceva acoperit cu o folie daca esti mica si nu poti mai mult si adu un caine care il gasesti si baga-l acolo.Cand vor vedea ai tai, promite-le ca nu il bagi in casa ca e clar ca nu ai sanse si imediat cumperi de la farmacii veterinare solutii antipureci si deparazitare ca sa nu ai necazuri.Insista mai mult pe langa ai tai sa ii permita sa ramana in curte.Plangi,da-te cu curu de pamant, fa santaj emotional, spune-le ca tu iubesti mult animalele si ai nevoie pentru linistea ta sufleteasca sa ai un animalut care sa te iubeasca neconditionat.Eu iubesc animalele, in special cainii, nu imi vad traiul fara un caine in viata mea dar ficamea la un moment dat a vrut si papagal.Cu ala nu prea am fost de acord ca face foarte multa mizerie si e si prost.Cu toate astea de dragul ei am acceptat inaripata desi nu mi-o doream nicicum dar ca sa nu sufere copilu am lasat de la mine. Poate dupa multe insistente si promisiuni din partea ta catre paritii tai vor ceda si ei, nu trebuie sa capitulezi, sa te resemnezi.Iti tin pumnii, sper anul asta sa obtii ceea ce iti doresti atat de mult.Succes