| Iuliana7 a întrebat:

Am o catea rasa Saint Bernard care a fatat luni un puiut si dupa 3 zile un alt puiut. Cateaua este agitata, se screme si sapa in gradina. Ar mai putea avea alti puiuti? Dupa 5 zile de la primul puiut fatat!?

5 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Mergi cu ea la medic de urgenta, exista riscul sa aiba pui morti in ea! Sper sa fie bine sa nu aiba probleme, dar parerea mea este sa o duci urgent la medic.Multa sanatate blanosilor tai.

| Iuliana7 explică (pentru GabyT10):

Am fost cu ea iar veterinarul mi-a sugerat sa merg acasa si sa mai asteptam cateva zile. Daca ar avea pui morti nu ar putea sa ii expulzeze chiar si morti? Multumesc!

.

| GabyT10 a răspuns (pentru Iuliana7):

Daca medicul ti-a sugerat sa mai astepti, inseamna ca nu este nici un pericol. Sper ca medicul i-a facut ecografie, asa cum este normal in astfel de cazuri (daca nu i-a facut, schimba medicul, crede-ma, am mare experienta in cresterea si tratarea cainilor)

| Iuliana7 explică (pentru GabyT10):

Nu i-a facut ecografie doar i-a luat temperatura si a palpat-o. Daca ar avea pui morti inauntru ar mai avea pofta de mancare? Multumesc!

| GabyT10 a răspuns (pentru Iuliana7):

Daca pana acum nu a mai fatata, inseamna ca nu mai are pui(sper ca nici morti in ea)....totusi te sfatuiesc sa o duci la o ecografie (nu costa foarte mult, eu am platit 50 lei pentru una din catelusele mele), dar schimba medicul (cere o a doua parere).Nu am avut cazuri de femele cu probleme la fatare, dar stiu ca daca nu fata in cel mult 70 de zile de gestatie, e caz sa o duci urgent la medic.