| ℬaby a întrebat:

TPU, am o oarecare problemă. Deci, am un căţel care este cam de 2-3 ani, de talie mică, şi două pisicuţe. Acesta este ' în călduri ', dar când apare prin preajmă o căţelusă, mârâie la ea, vrând să o muşte. Nu e interesat decât de pisici! Acum 2 zile, una dintre pisici a fătat 4 pisoiaşi, şi el stă numai lângă ei, parcă ar fi taicăsu. Ba chiar a muşcat-o adânc pe bunica mea de deget când s-a apropiat de cutia unde stau pisicii. Este insuportabil. Ce să-i fac să termine cu chestia asta? ( P.S : L-am văzut într-o zi călărind pisica straight face ) Deci, e insuportabil. rolling eyes

Dau fundă pentru cele mai bune sfaturi!

Răspuns Câştigător
| YouNoob a răspuns:

E ceva normal.
Catelul tau considera pisicile ca fac parte din haita lui, si fiind mascul alfa tinde sa devina protector mai ales acum cand o membra a haitei a nascut.
Trebuie sa nu fortezi nota sa ii arati ca nu reprezinti un pericol pentru el sau pentru pisici.
Incearca sa te apropii usor sa le pui mancare, apa, lapte la nas si te vor accepta...

8 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Se schimba legea firii....Doamne! Păi acum lasa-i impreuna, sa faca pe taticul, dar cand pisica intra din nou in calduri, peste un timp, neaparat sa-i desparti. Cateii sunt mai tot timpul in calduri cand simt mirosul cateluselor ori pisicilor (ori gestante, ori in calduri). Catelul a devenit egoist si dominant asupra spatiului respectiv si asupra puilor. Crede ca sunt ai lui, daca tu i-ai tinut tot timpul alaturi. Dar el, de fapt, sta pentru pisica mama, nu pentru pui! Du-te la un medic veterinar ca-ti da mai multe sfaturi, nu iti ia nici un ban, e o informatie banală: Domnul doctor ce ma sfatuiti sa fac cu catelusul meu deoarece sta tot langa pisica si, eventual, crede c apisicii sunt ai lui. Ii spui ca e devine agresiv cand incearca cineva sa se apropie de pui. Du-te si intreab-l! Vezi tu ce zice. Oricum, o sa fie interesat de chestie.

| ℬaby explică (pentru Cruciuliță):

Mulţumesc pentru răspuns! :*

| Cruciuliță a răspuns (pentru ℬaby):

Vezi link-ul trimis de mine lui TepusuD, e valabil si pentru catelul tau laughing

| Ţăpeşu a răspuns:

Aveam un ciobănesc. Îmi călărea până şi motanii, rude, prieteni, vecina... Pe cuvânt.

| ℬaby explică (pentru Ţăpeşu):

Wow! E gravă situaţia! laughing

| Ţăpeşu a răspuns (pentru ℬaby):

A lăsat gravide multe picioare... şi perne.

| Cruciuliță a răspuns (pentru Ţăpeşu):

Cunosc genul! Si al meu face asa, mai ales cand il apucă nebuniile! Acum are de lucru cu un măgărus de plus, aproape cat el, numai ca nu mai stie cum sa-l aseze, ca respectivul măgar are picioarele moi si cade pe burtă, se răstoarnă si, nevoie mare, nu sta cum vrea catelul :)) Păcat că nu-s mai ieftine la buzunar, acele gonoflabile speciale pentru catei, ceva gen http://www.google.ro/......tp?/imgres sau

http://www.google.ro/......tp?/imgres