| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg a întrebat:

Am o intrebare pentru detinatorii de animalute de companie si pentru cei care se pricep. Eu stau la casa,iar animalutele mele de obicei umbla prin curte/gradina. Astazi pisicuta mea a vanat in gradina o soparla,doi soricei si un porumbel. Am observat ca de curand in spatele labutei stangi din fata, pe o portiune mai maricica are o umflatura ca si cum ar fi inghitit fara sa mestece.
Ar fi motiv de ingrijorare?
P.S Are si puisori de 2 luni.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Sper ca am inteles bine ceea ce ai spus. Uita-te cu atentie in blana(si in fata si in zona umflata), vezi daca are o urma mica ca o intepatura/zgarietura (de regula ceea ce ai descris tu este o punga de infectie ). Palpeaza zona aceea, daca este moale (se simte ca un lichid, o gelatina) atunci este vorba de o infectie (ceva a muscat-o, intepat-o/zgariat-o). Trece destul de repede cu antibiotic Synulox (5-7 zile) si local se da cu Mibazon unguent. Daca la palpare acea zona este foarte tare, mergi cu ea la medic. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.Multa sanatate pisicutei tale.

| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg explică (pentru GabyT10):

Zona nu este foarte tare la palpare.
Am observat ca se intinde de-a lungul sânilor ei pe partea stanga.

| GabyT10 a răspuns (pentru Mădălina_Iulia_1999_ZJZg):

Inseamna ca este datorita lactatiei happy, deci este exclus sa aiba infectie happy. Stai linistita, este normal sa aiba asa.Eu ma gandeam ca este in spatele labutei, nu pe zona mameloanelor.Asa au toate pisicutele si catelusele cand au lactatie happy.

| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg explică (pentru GabyT10):

E posibil chiar daca nu mai alapteaza? Adica pisicutilor nu le mai da sa suga fiindca sunt maricei si mananca singurei

| GabyT10 a răspuns (pentru Mădălina_Iulia_1999_ZJZg):

Dureaza destul de mult pana se mai retrage ceea ce ai vazut tu (este un fel de vena/canal prin care vine lactatia, odata ce avut pui, nu se retrage definitiv). Deci stai linistita pisicuta ta este ok.Iti dau un sfat (am experienta in cresterea animalutelor), castreaz-o.Necastrata risca sa faca piometru, tumori mamare, decalcifiere si multe alte probleme de sanatate.

| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg explică (pentru GabyT10):

Iti multumesc mult. M-am linistit. Eram agitata. Imi pasa enorm de ea si de cei micuti.

| GabyT10 a răspuns (pentru Mădălina_Iulia_1999_ZJZg):

Ma bucur ca am putut sa te ajut happy. Oricand doresti si mai ai nelamuriri, putem vorbi pe privat happy.Iti doresc o seara frumoasa happy

| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg explică (pentru GabyT10):

Asemenea iti doresc!

| GabyT10 a răspuns (pentru Mădălina_Iulia_1999_ZJZg):

Multumesc frumos happy