| Snowa a întrebat:

Am o micuța întrebare.
Azi am fost pe afară si am văzut un pui de pisica si mama lui ascunzandu-se sub căsuță mea (am o căsuță din lemn in care mai vin niste copii si se joaca).
M-am apropiat si femela a venit spre mine mieunând, era destul de slabă, așa ca am adus niste boabe sa ii dau. După am stat puțin si am văzut ca iese si puiul, era puțin mai grăsuț, dar când m-a văzut s-a băgat repede sub căsuță. Am mai stat puțin si am încercat sa prind puiul, dar nu am reușit.
Știți cum as putea sa il prind? Îmi e frica ca o sa moara de foame, frig sau din cauza câinilor.
Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă e mic, atunci cred ca îl alăptează pisica, deci nu moare de foame. Ai putea sa ii iei pe amândoi sa ii duci intr-un loc mai călduros. Încearcă sa ii prinzi.

| Caro34 a răspuns:

Cam micuță intrebarea pentru un suflet atat de mare! Nu te ingrijora: puiuțul primeste sigur lapte, daca mama era slabă. Ai grijă cum ii prinzi fiindcă nimanui nu place sa ii iei "copilasul". Du mancare, apa si un material langa căsuța insa nu cred ca-l vor folosi, apoi le aduci in casa? Trebuie mai întâi la medic, daca le vrei! Mare atenție!

| missfatadelatara a răspuns:

Pune pisica sa vina după tine. Puii își urmează instinctiv mamele.

| cyupaku a răspuns:

Punele acele numite de tine boabe la loc ferit si nu incerca sa le prinzi, timpul isi va spune cuvantul

| Xaya a răspuns:

E o pisica "Blonda" in vecini care e forte blanda si avea doi pisoi. Unul dintre ei a disparut sau probabil nu a mai iesit in alee cand era si maica-sa acolo, iar celalalt statea tot timpul lipit de ea. Ii aduceam pisicii mancare, o mangaiam, ea se mangaia de mine, si cu timpul pisoiul s-a apropiat de mine. Puteam sa il prind, dar nu voiam sa i se faca frica de mine. Poti sa ii arati si tu pisicului aluia, ei nu au mai mare incredere in nimeni decat in mama or happy
P.S. pisoiul gri pe care incercam eu sa il imblanzesc era adoptat de o fetita din vecini care ii ducea dorul, "Tomi" se dusese de fapt inapoi la familia lui... i-am spus ca probabil il va putea lua inapoi cand va creste mai mare si nu va mai fi dependent de mama.

| Snowa explică:

Vreau sa prind si femela (ea e mai blândă deci nu este o problema), nu doar puiul.

| NatiNatalia10 a răspuns (pentru Snowa):

Când puiul iese de sub căsuță încearcă sa înfunzi gaura pe unde intra sau sa faci cumva sa nu mai poată intra sau sa poată intra numai un pic si sa poți baga mana după el.Nu prea am înțelege cum e cu căsuță ai dar na. Încearcă sa te bagi după el ori sa bagi mana după el.Ai putea sa pui niste poze cu căsuță aia si locul unde se baga pentru a-ti da idei cum să-l scoți ca nu prea am înțeles care-i faza.