| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă care mă chinuie destul de rău... Am un cățel rasa teckel care e cam dificil din punct de vedere comportamental, când il duc la munte cu mașina 4-5ore este oarecum liniștit, se plimba ce se plimba prin mașina, mai sta cu capul pe geam, dar in principiu doarme. Am avut și nasoala experiență de a călători cu el cu autobuzul 6 ore, cat autobuzul mergea era "oarecum" liniștit dar când oprea începea pe loc sa plângă și credeți-ma nu vreți să știți cum plânge și latră, mai ales dacă cunoașteți rasa. As vrea să îl duc cu trenul in vacanta de vara acasă dar mi-e foarte frica de cum ar reacționa, daca nu vrea să doarmă deloc, daca plânge continuu...
Îmi puteți recomandă ceva pentru liniștirea acestuia? Mi-a trecut prin cap, dar e doar un gând absurd la disperare sa îl anesteziez pe drum, o prostie, știu. Exista ceva leac pentru hiperactivitatea lui pe timpul călătoriei?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

10-15 (sau poate mai mult) ore cu trenul e un chin pentru săracul animal. Mai bine îl lași acasă pînă ești în vacanță. Dar oare e voie să-l ții cu tine în compartiment?

| Delia7387 a răspuns (pentru sierra1):

Ideea e că sunt la facultate și când merg acasă merg cate o săptămână, in care și el sta cu câinele de acasă. Nu pot să îl las cu prietenul pentru că lucrează de dimineața până seara. Ar fi doar dusul cu trenul, intorsul cu mașina. este voie cu el

| Felys a răspuns:

Trebuie sa intrebi la CFR daca permit animale de companie si daca e voie mergi la un veterinar si ii va face o anestezie usoara sa nu se chinuie pe drum si asta e

| HadesSs a răspuns:

De ce nu mergi cu autobuzul si il pui cusca asa vei economi timp si v-a sta cuminte in cusca, adica na timpul care sta v-a fii mai mic.