| TheWildRose a întrebat:

BUNA! am si eu 2 perusi si am ceva probleme cu ei si m-am interesat de un veterinar in zona mea si nu am gasit nici unul care se pricepe la pasari decat caini,pisici, ponei....si am trimis un comentariu pe o pagina despre perusi si mi-au trimis mesaj inapoi spunand sa caut pe internet ca sunt unii care au pagini si raspund prin email stiti cumva pe cineva? va rog ajutati-ma vreau sa ii fac bine

8 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Am avut si eu perusi catva ani buni deci am experienta cat de cat. daca e zi ce problema ai poate ma pricep.

| TheWildRose explică (pentru Sup3rN0va):

I-am raspuns elenei poti vedea mai jos...iti multumesc frumos ca vrei sa ma ajuti

| Sup3rN0va a răspuns (pentru TheWildRose):

Ma tem ca nu sunt prea bine papagali tai...E posibil sa fie doar racit si daca da si nu e snensibil ar putea sa se vindece si fara antibiotice.Dar daca are febra papagalilor trebuie neaparat sa te duci la veterinar cu el.
I-ar la fetita e posibil tot de la raceala sa fi prins-o la ochi..asta in cazu in care ai ti undeva unde e rocoare sau frig daca nu nu e de la asta.
.Eu zic sa te duci oricum pentru control ca se poate agrava si ..intr-un final va muri unu din ei.

| Sup3rN0va a răspuns:

Zici ca veterinaru se pricepe doar la caini si pisici? sincer un veterinar ar trebui sa stie cam totu despre pasari... Orcum mai cauta altu sau spune-i sa-i dea ceva un tratament calciu si vitamine pentru imunitate si pentru boli care te molesesc.Sa-ti puna in apa cum e si la caini dar o doza mult mai mica ca pentru un perus.

| TheWildRose explică (pentru Sup3rN0va):

Multumesc frumos pentru raspuns! o sa ma duc la veterinar sper sa se faca bine puisorul meu...Multa sanatate!

| elleelena a răspuns (pentru TheWildRose):

Si papagalul meu facea c**a verde si moale, iar mama i-a dat pastile din alea pentru burta...(o farma si o amesteca cu putina apa si i-o dadea cu seringa)...si ia trecut

| elleelena a răspuns:

Dar ce au perusii tai? ....am si eu doi si unul dintre ei a fost bolnav... poate iti pot da un sfatlaughing

| TheWildRose explică (pentru elleelena):

Pai baiatul ma ingrijoreaza mai mult sta zgribulit si are un gainat verde si lichid iar fetita are ceva la ochi zilele trecute il tinea deschis din cand in cand dar acum il tine numai inchis...multumesc frumos pentru ca mi-ai raspuns:*