| Elly213 a întrebat:

Buna!
Am un motan cam de 4-5 luni si a inceput sa slabeasca rau de tot!
Inainte avea o burta mare..acum e asa micut si plat.straight face
Ma gandesc ca e bolnav dar totusi vine la mine, toarce.
M-am gandit si la posibilitatea sa ii manance catelul mancarea dar am stat ieri langa el si nu a vrut sa manance nimic.

Aveti ceva idei in legatura cu ce ar avea?

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Presupunerea noastră este departe de părerea veterinarului care trebuie să vadă motănelul tău.
Pa, pa.

| aladinbeci a răspuns:

Elly, parerea mea este sa te duci sa discuti cat mai repede cu un medic veterinar. El iti va putea spune despre ce este vorba. Dar du-te cat mai repede, nu amana ca poate este nevoie de un tratament imediat. Eu iti doresc ca motanelul sa se faca sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu te mai gândi prea mult și du-l la doctor.
Sănătate!

| Elly213 explică:

Pisicul meu si-a revenit fara sa-i fac nimic.Doar face mofturi la mancare.Multumesc de raspunsuri tuturor.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Problema e ca avea puiii si iau murit ori sau nascut acu dale mancare.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Ba nu ea facea pui de aia si i-a facut si daca a slabit rau mai dai de mancare! Funda

| Cat a răspuns:

Scaderile bruste in greutate indica o problema de sanatate a motanului. Poate fi vorba de paraziti interni sau vreo boala.
Cel mai bun lucru pe care il poti face acum pentru motanul tau este sa-l duci cat mai curand la veterinar. Doar acolo va primi tratamentul adecvat si tu vei invata ce ai de facut pe viitor ca sa ai grija cat mai bine de el.

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Are 4-5luni...hm...nu este bine.De cat timp il ai? Poate nu se simte bine in spatiul pe care i l-ai oferit.Dai mancare de 3 ori pe zi si acesta va fi normal.Nici prea mult sa ii dai. Daca ii dai mult odata stomacului, el se mareste foarte foarte tare si centrii foamei cer de mancare.Dai treptat de 3 ori pe zi masa dimineata, la pranz, si seara.Totusi du-te la un medic sa ii faca o analiza si sa iti spuna el ce are micul tau motan. Poate este doar ceva trecator. Sper ca te-am ajutat, succes! Funda? big grin

| Elly213 explică (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Da.Si eu zic sa il duc la doctor dar ai mei nu vor. Spun ca nu are nimic si trebuie sa manance sau doar ca e mofturos la mancare si pofteste doar carne.straight face
Il am din august deci nu cred ca nu s-a acomodat cu noi.Nu doarme in frig, doarme in centrala unde e cald si bine si doarme acolo si catelul deci nu cred ca ii este frig sau ca a racit. Oricum voi mai incerca sa imi stresez parintii sa-l duca la veterinar. Sper sa isi revina pentru ca m-am atasat de el.

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru Elly213):

Poate cainele nu ii da pace noaptea si se cearta, iar pisica este prea obosita sau stresata sa mai faca ceva.

| missy3 a răspuns:

Buna poti sa ii faci deparazitarea daca nu mai mananca deloc ........si sa ii dai lapte in fiecare zi si sa pui un pic de sare ca sa -l fereasca de anumiti musafiri laptele in general nu trebuie sa lipseasca niciodata din alimentatia unei pisici, crede-ma am 10 pisici si stiu cum e

| Larisa1502 a răspuns:

Cred ca pisicul tau este bolnav deci trebuie sa mergi neaparat la un medic veterinar!