| naty696 a întrebat:

Am un yorkshire terrier in varsta de 5 luni il am de cand avea 7 saptamani si de pe la 3 luni mi se intampla de foarte multe ori ca daca umblu linistita prin casa tot vine dupa mine si ma trage de papuci si de pantaloni si de ce apuca laughing Cand ma pun in pat are tendinta sa sara la gura mea laughing Nu mai stiu ce sa fac! L-am lovit cu ziarul peste bot, l-am certat, am ridicat uneori putin tonul la el dar tot asa continua sa faca.Ce pot sa fac ca sa il dezvat?

Răspuns Câştigător
| T7uk a răspuns:

Din tot ce ai zis este clar ca te considera jucaria lui. Sau altfel spus te domina. Daca tipi la el nu rezolvi nimic fiindca ii incurajezi comportamentul chiar daca tu nu vrei asta. Uite un articol despre dominatie:
http://www.zooland.ro/Comportamentul_dominant_la_caini-7466.html
Uite cum sa domini tu cainele tau citeste articololul de sub pozele cu catelusa.
http://thecaninechannel.blogspot.com/
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| amdr001 a răspuns:

Nu-l baga prea mult in seama dar nici chiar sa il izolezi... ei acum sunt ca si copiii mici, e ca si cum i-ar manca dintii, i-ai o jucarie de cauciuc si cand te apuca, da-i aia; am patit si eu asta laughing)

| biiannkaa a răspuns:

Pai, cum procedezi de obicei, atragei atentia ca nu are voie sa faca asemenea lucruri. Dar gandeste-te unpic, poate are si el chef de joacawinking. Funda?big grin

| biiannkaa a răspuns:

Nu poti sa-l izolezi pur si simplu. gandeste-te daca parinti tai te-ar izola cum ar reactiona? ha? Nu e asa usor cu un caine! Plus, bine ca nu ai zis sa il lase flamand toata ziua.

Daca ai un caine trebuie sa te ocupi de el straight face. Sa te joci cu el, sa-l scoti la plimabare, este o responsabilitate enorma. Daca n-ai chef sa faci aceste lucuri inseamna ca nu esti pregatit pentru un caine!

| naty696 explică (pentru biiannkaa):

Pai chiar nu pot sa il izolez ca inca e pui si imi plange in continuu daca il tin inchis intr-un singir loc si nah nu am o asa inima ca sa i fac asta. Si ma joc cu el de 4-5 ori pe zi dar lui cred ca iar trebuii joaca 24 din 24 daca ar fi dupa el laughing si stiu ca ma iubeste ca dintre mine mama si tata cu de mine e cel mai atras