| matei418 a întrebat:

Buna dimineata TPU, ieri am pe la ora 19, am cumparat un papagal, un perus. Nici pana acum, el nu s-a atins de apa sau mancare? Ce pot sa fac? O sa manance?

18 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Nu e obisnuit cu noul ''teritoriu''. asteapta putin sa se obisnuiasca. e normal.

| Spitz10 a răspuns:

O sa manance.Trebuie doar sa se acomodeze. Ori ce animal ai avea trebuie sa-l lasi sa se acomodeze putin.Credema.Am acut in total 9 pisici si 4 caini.Plzz fundita!

| bibiiiy a răspuns:

Nu este o problema ca ti-ai luat unul singur.si eu imi voi lua peste o saptamana tot un perus, mascul pui ca sa-l invat sa vorbeasca. pune-i in cusca o oglinda ca sa nu se simta singur(isi va vedea reflectia in oglinda si va crede ca este alt papagal acolo). inca nu s-a acomodat cu mediul, de aceea nu a inceput sa manance sau sa bea apa. ofera-i multa atentie si dragoste. dupa cateva zile poti sa i dai drumul din cusca dar sa fie toate geamurile inchise.baftawinking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E foarte trist ca si-a schimbat domiciliul, si-a schimbat stapanii. E trist si pentru ca e singur! Cum ai putut sa iei doar unul? De ce n-ai luat perechea, fetita si baietelul? Imprumuta niste banuti de la părinti si roaga-i sa-ti mai cumpere unul, neaparat. Daca vrei sa-ti traiasca fericit. Nicioadata sa nu cumepri doar o singura pasare (perus, zebră australiana, ce-o fi...), daca sunt doi o sa-si tina de urat unul altuia. Eu am micul Alexandru, unul galben si unul verde. Fetita si baiat.

| matei418 explică (pentru floresdemayo):

Am luat unul singur, cum am avut si inainte, din propria experienta, cand i-am luat pereche celuilalt a iesit bataie generala... Din cate am vazut la rude si la prieteni, cand au pereche sunt ocupati unul cu celalalt. La mine, fiind unul singur, era ocupat cu mine, cu noi, sa cante, sa se joace. De aceea am preferat unul singur, o fetita alba, ca un ingeras

| floresdemayo a răspuns (pentru matei418):

Bună si mă bucur ca mi-ai scris. Da, la inceput se bat, dar se împacă până la urmă! Stii când se bat? Când unul din ei capătă vechime si ajunge sa se creada "stapan" sau "unic proprietar" al coliviei. Deocamdata si el e nou, deci nu o sa bată pe nimeni daca azi sau maine ii aduci un prieten.

| matei418 explică (pentru floresdemayo):

Stiu, se bat am avut un incident in care s-au omorat, cel care il aveam deja de 1 an era stapan si nu a acceptat musafiri. Am ales unul singur in ideea sa fie activ, sa ciripeasca, sa se joace cu noi. Am avut si pereche dar si unul singur. Cand i-am vazut pe cei 2, sincer eram invidios ca partenerul primea atentie iar pe mine nu ma baga in seama big grin

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru matei418):

Buna, o sa se acomodeze cu timpul. cel mai bine este sa ii acorzi multa atentie sa se poata invatat cu tine dar acum e ca un strain deoarece nu cunoaste nimic si a fost acomodat acolo unde a stat...incearca sa vb cu el sa il pui sa manance, joaca-te cu el, asa se va atasa de tine. daca v-a simtit ca il iubesti sigur se va atasa deoarece va simti iubirea ta fata de el...si totul va fi bine

| floresdemayo a răspuns (pentru matei418):

Tu te gandesti numai la binele tău? Iti place sa fii posesiv? Sa te gandesti doar la tine si sa nu imparta dragostea cu nimeni altcineva in afara de tine? E egoist din partea ta, scuza-ma ca zic, dar asa e! Nu e drept. Până la urmă ea e o pasare, va avea nevoie de mascul sa se imperecheze, peste un timp. E ceva natural, va suferi peste un timp din aceasta cauza. iar daca vii cu masculul numai la nevoie ca sa se imperecheze, normal ca se bat, pana la urma si perusii sunt teritoriali si nu accepta intrusi! Ai mei s-au imperecheat si stau pe ouă! Peste trei zile trebuie sa iasa puii! Tie nu ti-ar plăcea sa vezi asa ceva? Adu-i pereche acum, altceva nu-ti mai zic. fă ce vrei tu. Daca te gandesti doar la persoana ta si vrei sa-ti ofere tie toata atentia, dai dovada de egoism.Nu-ti mai zic nimic. dar sa stii ca nu e bine ce faci! Treaba ta.

| CharlieHarper a răspuns:

Ai stat și l-ai urmărit în fiecare secundă de zici că nu s-a atins de mâncare și de apă? Să fim serioși dacă dădeai pedigree la un câine se cunoștea dacă mânca, poate a luat 2-3 înghițituri.Lasă-l să se acomodeze, încearcă să nu-l sperii cu nimic... e greu ca papagal să pleci dintre înaripații tăi, mai ales dacă e pui.

| angellswig a răspuns:

Stai linistit, asa a facut si al meu.Este speriat cateva zile deoarece este intr-un loc nou si nu mai este in magazinul de animale.laughing

| Vickzye a răspuns:

Probabil e putin speria pentru ca nu te cunoaste si...probabil nu stie ce vrei ''sa-i faci''

| matei418 explică:

Va multumesc tuturor sincer pentru raspunsurile linistitoare. Ar fi nedrept sa dau funda unei singure persoane cand sunt atatea raspunsuri. Va multumesc inca o data, o zi frumoasa va doresc si sa va bucurati de perusii vostri :*

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru matei418):

Mersi si tie la fel:*

| shineeshadow a răspuns:

Deci,asta este normal, este noul lui teritoriu si dureaza putin pana se va acomoda.
La fel a facut si al meu in prima zi dar a doua zi a inceput sa manance.
Deci stai linistit!
Sper ca te-am ajutat!:*

| Missperfecta a răspuns:

Sunt sigura ca o sa manance nu s-a acomodat inca cu locul tu ai manca ceva daca ai fi intr-o casa straina si nu ai sti unde esti langa oameni nemaiintalniti? http://dresaj-pasari-papagali.blogspot.com/......da-de.html
http://www.google.ro/......http?/ 2, or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=7512fee452cee68b&biw=1920&bih=958... Site-urile astea te vor ajuta.Succes

| bobbytza a răspuns:

Nu o sa dureze mult.Ttrebuie doar sa ai rabdare pana se obisnuieste in noua locuinta

| Bogdanaaaaaaa001 a răspuns:

Trebuie sa se acomodeze, dar daca totusi nu manaca cateva zile trebuie sa vizitezi doctorul.smug