| sufletzel a întrebat:

Buna!
In aproximativ o luna va fi ziua catelusei mele (face 1 an) si as vrea sa o sarbatoresc cumva. M-am gandit deja ca va avea destul de multi invitati, in special umani, dar si 2 canini. Pentru invitatii umani nu e problema, fac un tort, o pizza si niste suc si se rezolva.
Problema mare este legata de tortul patrupezilor. Aveti idee cam cum sa-i fac tortul? O reteta mi-ar fi de mare folos. Sau ceva cu care sa-i "servesc".
Iar cei care ar vrea sa faca misto, sunt rugati sa se abtina.

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Looool, sper sa nu faci reteta Bernei, asta daca vrei sa nu ai probleme cu catelusul sad cateii nu au voie sa manance cacao, zahar sau esente de rom, sunt foarte otravitoare pentru ei, pot fi chiar letale in cantitati mari sad se pare ca unii nu prea stiu asta dupa cum vad... Am mai vazut la Animal Planet ideea asta cu tort pentru catelus, e foarte dragut happy tortul era facut din biscuiti pentru catei, sub forma de oase si asezate piramidal. Oricum, nu cred ca are importanta forma, cred ca e mai important gustul, tu trebuie sa stii ce apreciaza mai mult catelusul tau happy nu stiu daca e bine sa ii dai orez si carne si din astea, e ok atata timp cat e in cantitati mici. Si eu am un catelus si stiu ca nu e bine sa manance altceva decat mancarea lui iar daca intentionez sa schimb, trebuie facut treptat, ca altfel isi deranjeaza stomacul si nu vrem asta, nu? Asa ca, daca as fi in locul tau, i-as face un tort din biscuiti sub forma de oase, in loc de crema as folosi granulele pe care le mananca in general doar ca le-as inmuia in apa ca sa devina o pasta omogena. Tortul sub forma piramidala sau cubica, l-as orna cu bucatele de carne de pui fiarta fara sare (asa are voie sa manance un catel, fara condimente) si cu morcovi fierti (atata timp cat mancarea nou introdusa reprezinta doar 1/4 din mancarea veche, nu vor avea probleme digestive) iar mai apoi ca desert le-as da ciocolata speciala pentru catei (de la pet shop) si niste bucatele de mar. Eu asa as face happy ma gandesc si la sanatatea lor :* (ce catelusa ai? Eu am un bishon maltese, un dragalas big grin )

8 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Faci tort pentru caine?rolling on the floor fara suparare dar e absurd, si eu am serbat pentru cainele meu dar nu chiar asa

| Afdsa a răspuns:

Buna.Improvizezi si tu un "tort" pentru catel.Il faci din PEDIGREE; granule de diferite marimi, si culori.Catelului nu ii va pasa de aspect, ci de gust. Dar, daca vrei neaparat o reteta, uite aici :
*Orez fiert, amestecat cu carnita fiarta si tocata, de curcan, in cazul nostru, totul pus la racit intr-un bol rotund, si pe urma rasturnat pe farfurie.In bol pui folie si pe urma torni compozitia, pentru orice eventualitate sa nu se lipeasca.Decorezi cu morcovi fierti si crenvusti. Poti pune pe langa tort, si niste biscuiti cu legume aromate.
La multi ani catelusului tau, si sa-ti traiasca.
Multa bafta in bucatarie, si. poate ti-am fost de folos.
Merit o fundita? big grin

| sasha a răspuns:

Imi e greu sa iti explic. deci pui pe o farfurie un rand de biscuiti dintraceia pentru caini un rand de conserva cu carne sau nu stiu e ceva mai cremoasa adica practic sa tina locul cremei de tort si faci trei straturi o lumanare si la multi ani!winking

| Dutzulescu a răspuns:

Nu as putea sa-ti dau o reteta, dar sa stii ca la ideea asta m-am gandit si eu pentru Lucky al meu (teckel de 11 ani) si mi se pare tare draguta.
Chiar ma bucur ca nu sunt singurul...hee hee Succes si la multi ani! big grin

P.S.Cred ca e suficient sa le dai mancare pentru ei de la conserva, ei apreciaza.winking

| Dutzulescu a răspuns:

@bernaaaaa.Nu poti da unui catel asa ceva.Auzi...esenta de rom, cacao, zahar, ciocolata... sper ca nu ai caine.Sa nu te superi.

| bernaaaaa a răspuns:

In primul rand la multi ani catelului tau... uite o reteta de tort cu biscuiti happy
Pentru un tort mare, cam 10 - 12 portii, avem nevoie de:
560 g biscuiti (1 pachet mare si unul mic)
2 linguri cacao
aprox 1 cana lapte
300 g nuci
100 g zahar
250 g unt
1 flacon esenta de rom
30 g stafide (2 - 3 linguri)

Mai intai pregatim stafidele si nucile, pe primele le clatim si le presaram cu putina esenta de rom. Alegem cu grija nucile de resturile de coji, mai ales daca le cumparati gata curatate sigur sunt multe coji ramase. Apoi le punem la prajit in cuptor pentru 5 minute, doar cat sa capete un miros extraordinar. Cand se racoresc, le zdrobim, dar nu foarte marunt, cat sa se simta in tort.
Untul trebuie scos de la frigider, ca sa fie moale si il amestecam zaharul pana cand se dizolva partial zaharul. Restul se va dizolva pe parcurs happy Punem si lingurile de cacao, omogenizam si adaugam stafidele si nucile
Rupem biscuitii cu mana, nu trebuie sa fie prea marunti pentru ca se vor rupe mai mult cand ii amestecam cu crema. Biscutii ii punem intr-un vas mare si turnam jumatate de cana de lapte peste biscuitii maruntiti, ca sa se insiropeze putin, iar apoi adaugam crema de cacao. Omogenizam totul cu mana, iar daca vi se pare prea uscata compozitia, mai adaugati cate putin lapte. Cand amestecul este gata, trebuie sa fie tare, adica sa stea in forma in care il asezam pe farfurie, asa ca nu adaugati prea mult lapte.
Mutam tortul pe o farfurie, il aranjam in ce forma vrem si il decoram cum vrem, sau cu ce avem (fulgi de cocos, fulgi colorati, etc). Eu l-am decorat cu putina ciocolata topita si cateva nuci happy Il tinem la frigider cateva ore, iar apoi de bucuram de acest tort delicios, care din pacate are aproximativ 400 calorii la 100 grame.
pofta buna! ssper sa va distrati! funda te rog happy?

| bernaaaaa a răspuns:

Bine am cam exagerat si @Dutzulescu da, am caine si ma iubeste la nebunie! bineinteles ca nu ii dau asa ceva! nu fi naiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"blat" din orez fiert si bine scazut ca sa fie orezul "legat"; ornezi cu legume, bucatele de carne fiarta si cu biscuiti-piscot in forma de os pentru. catei.
alte variante :
http://video.ele.ro/Biuc7BuGJor/Tort_in_forma_de_catel_.html
http://www.adoptiicaini.ro/party-pentru-catei-rasfatati/