Întrebare recomandată | SpringtrapSimerea a întrebat:

Intrebarea este pentru acvariști. Am un acvariu care e ciobit. Daca dau cu degetul pe ciobitura se simte umed dar nu prea curge apa sau daca curge se prelinge puțin pe peretele acvariului dar nu ajunge până jos. Pot folosi ceara de lumânare pentru a îl repara? A mai incercat cineva asta?

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Si eu te sfatuiesc la fel. Ia altul daca nu cumva vrei sa te trezesti peste un timp cu balta prin casa.

S nu asculta ce zice Bula cu apa de sticla. Silicatul de sodiu este periculos si se folseste cu echipament. Nu poti pune mana asa, s-ar putea sa te ranesti. Nu e un produs la indemana oricui si mai bine eviti decat sa tratezi.

Unul nou si scapi de problema.

Bula
| Bula a răspuns:

Peretii de sticla ale acvariului se lipesc laolalta cu APA DE STICLA. Daca gasesti un pic, poti da peste fisura uscata, usuci apa de sticla cu un uscator de par, lasi 24 ore sa stea, dupa care pui iarasi apa in acvariu.

O alta metoda ar fi sa pui cateva picaturi tip "Picatura" peste ambele parti ale fisurii uscate.

Mai exista si varianta cu Poxipol, daca fisura este mare si mai ales daca este la un colt inferior a acvariului.

| Catrice a răspuns:

Folosește, cine te oprește. Încearcă și banda adeziva și pistolul de lipit și vopsea [era nu demult unul care vroia sa repare țevile sparte cu vopsea] și tot ce vrei tu!

Dar în câteva săptămâni o sa te trezești cu el spart.

| Patronu1 a răspuns:

Eu mereu am folosit un pistol cu silicon în situații de genul, nu e ceva profesional dar în orice caz este mai bun ca ceara. Dacă te uiți ai sa vezi ca și pe la colturi tot cu asa ceva este îmbinat. Bafta!