| Georgi1599 a întrebat:

As dori cateva metode de a invata un catel sa isi faca treburile afara(catelul e mic) deoarece nu am avut de a face cu asemenea lucruri si nu stiu cum sa-l invat. Vreo idee? P.S. dau fundita bine meritata! Sa aveti o seara cat mai frumoasa!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cât timp e micuț (până la 4-5 luni), nu prea ai ce face. Eventual, cât timp stă în casă, amenajează-i un loc, în care-i pui niște scutece de bebeluș.
Se vând la bucată, în farmacii.
Ca să-l obișnuiești afară, trebuie să-l scoți regulat (nu trebuie o oră fixă!), dar între orele șapte si nouă, dimineața, trebuie scos la plimbare, cam 30 minute. Plimbările se pot prelungi, pe parcurs, asta spre plăcerea lui, fiindcă o să iubească tot mai mult... peisajul.
Seara, îl scoți din nou, cam tot 30 min, înainte de culcare.
Ai grijă cum îl obișnuiești. Unii își plimbă cățelul de două ori pe zi (dimineata + seara), altii de trei ori (dimineața + amiază + seara).
Depinde de timpul tău liber, fiindcă el va fi dispus oricând să te însoțească.
Și, în casă, rămâi doar cu amintirile amuzante și (ne)plăcute de pe vremea când te făcea să îți iei lumea în cap, o năzbâtie de cățel! : ))

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta la magazinele pet shop, trebuie sa aiba o hartie speciala care miroase a caine, se intinde pe jos, iar patrupedul tau isi va face nevoile instictiv acolo.