.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Stiti cumva vreun club/asociatie/uniune de discutii/consiliere psihologica gratuita(in Bucuresti)al persoanelor bolnave de cancer la san? imi trebuie un site/o adresa/un nr.de telefon sau alte informatii.Multumesc anticipat pentru raspunsuri si multa sanatate tuturor!
PS-Am cautat pe internet dar nu prea am gasit ce aveam nevoie...crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Poate vei gasi tineri inimosi care vor dori sa se implice!
Sper! In Timisoara mai sunt tineri, studenti care se implica voluntar in asemenea cazuri... din pacate, intr-adevar din ce in ce mai putini aleg sa se implice...
La inceput e ok..., dar iti trebuie mari resurse sufletesti si tarie psihica, dorinta de a face bine pentru a rezista la multe cazuri de acest gen, fara sa te rutinezi, sa risti sa nu iti mai faci cum trebuie profesia, fara sa te consumi pe tine sufleteste si psihic... la fiecare caz fara sansa de vindecare... sad
Fiecare om are grijile sale, problemele sale... dar mai sunt si oameni care se implica si pentru altii, mai putin norocosi, care au mai multe probleme... Important este cat rezista langa cel-cei pe care vor sa il-ii ajute...
Din pacate..., putini fac voluntariat..., voluntariatul nu tine de foame... sad si toti avem nevoie de bani..., dar, asa cum ti-am spus, la facultatile de profil se face practica si sunt studenti care se implica... Sper sa ii gasesti pe cei cu adevarat dedicati viitoarei lor profesii, chiar din timpul scolii!

8 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mihai, am incercat sa iti scriu mesaj, de fapt sa iti raspund la mesaj... dar nu merge... Daca poti, incearca tu sa imi scrii iar mesaj, si lasa-mi un numar de telefon sa iti dau detalii...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ar fi o idee buna, Mihai! Psihologii, asa cum ti-am spus, sunt putini cei care se dedica acestor cauze si fac fata cu greu numarului mare de pacienti.
Sper sa gasesti studenti la asistenta sociala sau psihologie care sa se implice voluntar...sau daca vei cunoaste studenti, poate te indruma ei spre un asemenea centru, daca exista...
Poate se vor gandi sa faca ei un grup de ajutor, sub indrumarea unui profesor care sa le mai explice unde nu stiu...

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba de medic despre pacientii operati cu cativa ani in urma si incearca sa iei legatura cu ele!
Ei sunt cei mai in masura sa-si povesteasca propriele experiente.
Omul destept invata din pataniile altora. Omul prost nici din ale lui.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Bula in caz ca nu stiai medicii nu pot sa spuna asa...la comanda adresele sau numerele de telefon ale persoanelor... e complicat...eu am intrebad daca stiti centre sau cluburi...ONG-uri...inca mai astept raspunsuri!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Ti-am lasat un mesaj cu numarul meu-Da-mi un beep si te sun eu! Multumesc mult!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Multumesc mult alessa, o sa vorbesc cu matusa mea sa-i povestesc ce mi-ai spus si sa vedem daca gaseste ceva. Poate va reusi sa aduca mai multi studenti la Inst. Oncologic Fundeni care sa le consiliieze si pe celalalte bolnave.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Nu prea mai exista astfel de oameni alessa, dar merita incercat. Daca vom reusi sa facem ceva te anunt... poate vom crea un precedent dar nu cred... dar o sa incercam.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Da alessa vom incerca poate reusim...sa vedembig grin