| Lorenacheliceris a întrebat:

Am 2 porcusori de guineea, care sunt foarte speriati. Cand ma apropri de ei, fug. Cand vreau sa-i prind nu stau. Mai de mult aveam 2 porcusori(fata si baiat) care erau super cuminti. Erau mari. Au facut un pui,si dupa aia a murit mama si apoi tata. Puiul a murit si el pentru ca era prea mic si mama lui murise. In fine, cand puiul traia, i-am luat 2 porcusori(actualii porcusori) fete(surori). Erau si ele pui(inca sunt,dar au crescut putin). Dupa cum ziceam puiul a murit. Acum actualii porcusori sunt super speriati si as vrea sa-i dresez. Am cautat pe internet diferite metode,dar e gen ca la catei. Nu prea stiu cum sa-i fac mai "cuminti". In fine,nu vreau neaparat sa-i dresez sa mearga in cefc sau alte chestii din astea,vreau doar sa-i fac sa nu se mai sperie si sa ma lase sa pun mana pe ei,sa fie mai acomodati cu mine. Nu-i iau mereu in mana,dar eu le dau de mancare,eu le pun apa,eu ii schimb(adica le fac curatenie

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu vei fi niciodata o adevarata imblanzitoare de porcusori de guineea! Cel mai probabil de aici si problema ta.Ii cam stresezi.Lasa`i o perioada fara prea mult contact, gen 1-2 saptamani apoi incearca iar. Daca sunt mai mici decat tine nu inseamna ca poti sa-i ciufulesti zilnic.

Kad444, porcusorul de guineea nu este o rasa de porc de curte, sfinte!

| Lorenacheliceris explică (pentru WaterDrop):

Si daca-i las cum mai le dau mancare?

| WaterDrop a răspuns (pentru Lorenacheliceris):

Ii pacalesti sa se intoarca cu spatele sa nu te vada.

| TiltedAF a răspuns:

Cauta lemon party pe google eu asa i am invatat pe ai mei...cu placere

| kad444 a răspuns:

Probabil e din cauza ca i-ai cumparat.Eu am o purcica si e super blanda.
O las intr-o ograta si vine la mine cand o chem.Incearca sa-i dai mancare din mane le plac foarte mult laptucile.Incearca sa fi cat ma incet cand pui mana pe ea sa nu se sperie.Bafta.

| Lorenacheliceris explică (pentru kad444):

E din cauza ca i-am cumparat? Wtf...