| AndraSiMaxi a întrebat:

Eu am un motan birmanez castrat de 1 an si 15 zile. Eu stau la un bloc de 10 etaje si locuiesc la etajul 9. Motanul sta mereu pe balcon si imi este frica sa nu sara. Este vreo posibilitate sa sara? El este foarte jucaus si daca vede vreo pasare sau vreo musca afara si se duce dupa ele si cade? Va rog frumos ofer funda! Astept raspunsuri! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Miuletz a răspuns:

Lasa motanul cand esti langa el sau pune-i o zgardita legata atenti nu de cap pentru ca poate sari si se spanzura legata de brau usor cu niste vata pe langa sa nul doara daca poti si daca nu vrei asta lasa-l sa stea pe balcon dai un scaun sa se uite si el si lasa geamurile inchise. pentru ca norml ca orice motan care sta la bloc sau pisica nu prea cunoaste lumea de afara. sfatul meu. Funda?

| AndraSiMaxi explică (pentru Miuletz):

Pai faza e ca e cald si de aceea las balconul deshis. Dar mi-ai dat o idee foarte buna! O sa incerc

| AndraSiMaxi explică (pentru Miuletz):

Daca nu mai primesc raspunsuri iti dau funda. Voi astepta pana miercuri!

| Miuletz a răspuns (pentru AndraSiMaxi):

Imi cer scuze pentru raspuns nu zgarda ci lesa pentru ca lesa are acel fir gros si rezistent care tine pisica iar zgarda se pune doar la gat si cred ca ti-ai dat seama de greseala

| AndraSiMaxi explică (pentru Miuletz):

Da, mi-am dat.

8 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Era ok daca aveai balconul inchis dar asa sincer si mie mi-ar fi frica.Am un vecin la et 5 care a avut un motan si noaptea a sarit de pe balcon si a aterizat la mine pe terasa.Saracul era extrem de ametit si nu se tinea pe picioare.Ma gandesc ca daca ar cadea al tau de la 9 apoi nu mai supravietuieste.Nu il mai lasa in balcon sau daca da foarte rar.Cum ai spus si tu sunt lucruri care i-ar putea atrage atentia si intamplator ar cadea. Sper sa nu se intample vreun accident.Succes in luare deciziei corecte! fundita?happy

| AndraSiMaxi explică (pentru LaughOutLoud):

L-as lasa inchis doar ca e foarte cald!
Si cateodata il inchid in alta camera, dar imi este mila de el si trebuie sa se duca la mancare, la apa etc. si sa nu stea inchis!

| LaughOutLoud a răspuns (pentru AndraSiMaxi):

Inteleg.Se vede ca esti un stapan bun si tii la animalul tau.Sunt multe optiuni pe care leai avea ca sa il faci sa nu simta lipsa balconului(poate un ventilator de birou sau sa il mai stropesti cu apa desi pisicilor nu prea le place). Poate iti vine si tie vreo ideewinking

| AndraSiMaxi explică (pentru LaughOutLoud):

Am aer conditionat, dar nu il tin toata ziua deoarece consuma! Si mai tin balconul din cand in cand deschis sad!