| m0n1kmara a întrebat:

Am o mare problema: la primavara vreau sa-mi iau un yorkie si nu stiu ce sa aleg: mascul sau femela? Voi ce catei aveti si de ce a-ti ales asa? Dau funda pentru cel mai bun raspuns! happy

13 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Eu am un yotkie femela pentru ca am stiut ca va fi ocazia sa faca pui, asa ca am ales femela. Femelele sunt mai active si mai jucause, dar daca vrei un mascul...E bine si asa.Am avut si un yorkie mascul si a fost cam raut si rodea toata canapeaua.Asa ca l-am vandut unei doamne, aceasta imi zicea ca se batea cu motanul, rodea scaunele si nu facea baie! In medie, ti-as sugera o femela pentru ca daca ii gasesti un partener va face pui si este mai dragalasa, mai afectoasa si mai cuminte decat un mascul rau si destrabalat! Scuzati expresia.big grinSper sa ai grija de el/ea.Si sper sa fie femela.Asta iti zic eu...ca ar fi mai bine.Succes! Funda?

| m0n1kmara explică (pentru MeGustaaaaa):

Eu mi-as lua o femela pentru ca,cum ai spus si tu, e mai afectoasa si mai cuminte decat un mascul, dar nu vreau pui...Se poate steriliza...De unde ti-ai luat cateleul si cat ai dat pe el?

| MeGustaaaaa a răspuns (pentru m0n1kmara):

Da, o poti steriliza.L-am luat de la un targ de animale si am platit pe el 400 de lei. Funda la primul meu raspuns?big grin

| m0n1kmara explică (pentru MeGustaaaaa):

Doar 400 de lei? E corcitura sau nu are pedigree, pentru ca eu nu am auzit de yokshire terrier sa fie doar 400 de lei! big grinbig grin

| m0n1kmara explică (pentru MeGustaaaaa):

Si de la ce targ si de unde? big grin happy

| RoxanaDenisa a răspuns:

Off, ce greseli faceti crying masculii sunt mai docili, mai atasati de stapani etc... Cititi aici :

Masculii sunt mai atasati de stapan, mai dornici sa fie alaturi in orice moment de prietenul lor uman. Desi circula mitul conform caruia femelele sunt cele mai afectuoase, cantitativ masculii sunt mai apropiati de noi. Cand doresc, intr-adevar femele sunt mai lipicioase, dragostea lor o simtim mai profund. Ele sunt mai independente, mai asemanatoare pisicilor, te ridica pana la cer insa nu intotdeauna te si sustin acolo. Femelele vor libertate, timp si spatiu numai pentru ele. O femela nu va cersi dupa atentia ta, asa cum face un mascul.

Femelele : Rezervate si incapatanate, femelele vor sa se afle mereu in controlul situatiei. In haitele lupilor, femela Alpha este cea care ia deciziile. Desi se spune despre un mascul ca el isi marcheaza teritoriul pentru a fi la putere, si femele fac la fel, uneori chiar si dupa ce au fost sterilizate. Un mascul sterilizat va inceta sa mai „stropeasca" fiecare colt al casei.

| LoveeMakeup9 a răspuns:

Daca vrei si puiuti femela daca nu mascul!

| Ela234 a răspuns:

Femela :*

| 0Andrei1 a răspuns:

Depinde cum vrei, femelele sunt putin mai mici la orice rasa si pot face pui si masculii sunt mai mari si uneori pot fi agresivi dar nu e cazul la yorkie cred.eu am avut un amstaff si un pitbull pentru ca imi plac cainii de lupta, si cand sunt mici sunt foarte draguti.

| kattya a răspuns:

Eu am un catel pe nume Roco, si are aproape 5 ani.
Tatal meu l-a ales pe el pentru ca l-a rugat pe colegul sau (colegul detinea mama puilor) sa ii alinieze pe pui si care latra primul,(fie fata sau baiat) sa il de-a lui, pentru a fi sigur ca nu are vreo boala.
Cred ca ti-am fost de folos.
P.S.adu-ti acasa o femela daca vrei sa ai ferma de caini.(eu am avut o pisica acum doua veri, iar acum am 9

| Diana2012 a răspuns:

Buna! Pai asta este decizia ta.Masculul poate fi uneori agresiv si se ia la harta cu altii. Femela emai putin agesiva si pate face si pui... daca nu vrei pui poti sa-o sterlizezi.Eu as alege femela.

| Anysoara96 a răspuns:

Femela...masculii sunt ametiti