| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema.Parintii mei nu vor sa imi cumpere un animal de companie._. (Much wow)Am incercat sa ii conving dar pur si simplu nu pot.Am note bune la scoala,sunt cuminte, clasese 1-4 am fost cel mai bun din clasa dar vad ca prietenii mei au animale dragute gen pestii,perusi,ninfe, papagali si broaste testoase.Am un caine bichon dar e foarte murdar,credeam ca rasa de bichon trebuia sa fie mai cuminte si curata asa, parintii mei nu mai au grija de el,cand zic eu sa il spal nu ma lasa si imi zic,, Fugi de aici" ca si cum eu a-si glumi.Sora mea nu are grija de animale si ma ajuta rar sa le dau de mancare (avem iepuri 3 caini o pisica si gaini) Poate ca li s-a facut sila de animale si de asta nu vor sa imi ia unul, tocmai azi am auzit-o pe mama mea cum vorbea cu sora mea sa taiem toate gainile si sa daramam magazia unde stau ele...Deci cum ar trebui sa fac sa imi conving mama sa imi ia un animal? (Nu as vrea raspunsuri gen,,Baga pisica in casa" si,,Spala cainele si baga-l in casa", cer seriozitate)

Răspuns Câştigător
| flrlra a răspuns:

Nu, serios. Asta cu cainele trebuie sa iti zic. Ai grija de el, da.i de mancare, spala.l, joaca-te cu el, IUBESTE.L! Si eu am un bichon, e sufletul meu. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se simte micutul tau sad. Orice animal ai vrea, trebuie sa ai grija de ce ai momentan. Nu neglija un biet catel, el va are doar pe voi, si daca voi nu il bagati in seama atunci se simte singur, iar singuratatea omoara orice fiinta nu numai pe noi, oamenii. Bun, acum sa trecem la dorinta ta de a avea un nou animal. Eu in locul tau as aduce acasa ce animal vreau, nu i.ar lasa sufletul pe ai mei sa nu ma lase, mai ales ca nu as avea unde sa.l duc. So... just do it! happy Sper ca te.am ajutat. Si nu uita, cu cat ai un suflet mai bun cu orice fiinta de pe acest pamant, cu atat te vei simti de 1000 de ori mai bine sufleteste.