| igrec005 a întrebat:

Buna TPUsad. Am un catel de rasa pitbull, de sase luni.Acesta de cateva zile nu mai vrea sa manance absolut deloc, si a slabit foarte mult. De fiecare data cand vreau sa ii dau ceva de mancare, adulmeca putin iar apoi pleaca. In vara fara sa stiu, i-am dat oase de pui chiar si carne, iar de curand am aflat ca nu trebuia sa ii dau. Din cate am auzit de la parintii mei, a vomitat si sange si, de fiecare data dupa ce bea apa, se duce si vomita. Astazi dimineata tatal meu a vorbit cu veternarul sa vina si sa il injecteze. In fine, dupa aceea doctorul mi-a spus in loc de apa sa ii dau ceai de menta si musetel, iar alt veterinar a spus sa ii dizolv o pastila de no-spa in apa. Oare e posibil sa i se fi infipt vreun os din stomac?
Adevarul este ca nu il tin in casa, tatal meu i-a facut o cusca, iar catelul tot pe covor in fata usii sta. De fiecare data cand ma uit la el doarme cu pisica, amandoi facuti ghemotoc. M-am gandit ca ar fi bine seara sa il tin in camera unde este centrala, iar ziua sa stea afara la aer, m-am gandit bine?

Răspuns Câştigător
| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns:

ATENTIE MARE! FARA GLUMA, astepti sa iti moara sa du-l si fa-i un control la stomac sau intestine, posibil sa aiba o "aschie de os" in intestin sau mai grav stomac. Sangerarile din voma sunt cauzate de leziuni ale stomacului. Nu mai mananca pentru ca are discomfort si il face sa regurgiteze hrana din cauza durerii. Pitbullul nu este un animal care sufera, el se adapteaza. Te rog eu du-l la un veterinar sau macar spune-i ce ti-am zis eu. ARE PROBLEME GRAVE. FISURA STOMACALA! ITI MOARE IN MAXIM 8-10 ZILE. ORI SALVEZI UN PITBULL ORI TE FACI UN CALAU. Nu ii mai da oase si tine-l pe regim. Nu te mai duce la orice rahat de veterinar care recomanda ceai, pastile administrate aiurea. Oasele de pui sunt nocive si foarte agresive oricarui caine. NU oase de PUI sau pasare. NU oase de PORC. DOAR VITA si vita fiarta, mai ma cauti dupa ce il salvezi. Succes si sanatate maxima.

11 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poate a facut o depresie. Incearca sa intrebi un veterinar. Am avut si eu o catelusa si nu mai voia sa manance si tata a dus-o la veterinar si a luat pastile si si-a revenit.
Succes!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poate fi si de la oase. Alta data sa fi mai atent la ce ii dai sa manance. Acm decat veterinarul poate decide ce easte de facut.

| igrec005 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Nici eu nu il pot tine in casa. cauza este ca am un frate mai mic

| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns (pentru igrec005):

Are probleme cu copii sau doar iti este teama sa nu i se intample ceva?

Daca nu are probleme cu copii si nu ii latra nu se uita atent la ei si intr-un mod agresiv si ai posibilitatea sa-l ti in casa... crede-ma ca il vei face o dadaca perfecta pe acest pitbull, iar daca ai tai nu te lasa pentru ca spun ca nu este bine sa il ai in casa, asta e... dar e bine sa ai copil mic si animal in casa, evident caine. Succes cu sanatatea

| roxycool a răspuns:

Da ai progedat f bine sal ti cam cel putin 3 zile cu tine in casa si sal lasi sa iese cand vrea el nu sal lasi toata ziua afara
dupa aia sa vezi ca no sa vie ca ininte
si ew am o catea pitbull nici ea nu manca bomboane de acelea de caini (sa stii ca no pot tine in casa) si vazand ca n-are voie altceva a inceput sa mance acele bomboane era slaba rau si acum e mmai bine dotata
mersi sper ca te-am ajutat pa!♥ ♥f♥u♥n♥d♥a♥?♥

| joe2011 a răspuns:

Mai bine consulti un veterninar

| igrec005 explică (pentru joe2011):

Mm. am facut asta deja big grin

| Alxandra4y0u a răspuns:

Cred ca se simte putin uitat trebuie sa il tii o saptamana max in casa sa se acomodeze pentru ca tu cred a te joci apropo mai mereu cu el si sa atasat de tine dar cred ca se simte uitat cand ii lasat in cusca lui

| CraziiKiduu a răspuns:

Cred că te-ai gândit bine, dar... nu știu ce să zic. Afară stă tot timpul, lasă-l ceva timp în casă să se acomodeze cu voi. Și nospa-ul ăsta nu e prea bun, după cum zic eu. Ceaiul de mușețel și mentă sigur îl va ajuta mult.

| EleninNWO2036 a răspuns:

Uite si eu am un catel eu ai dau orez cu carne e recomandat de doctori sa ai dai orez cu carne ca al meu mananca de rupe si tot pitbul e parca e scapat cand mananca d-ai Orez Cu Carne sa vezi ce mananca dupa aia ca si al meu la fel mananca ca veterinaru mi-a spus sa nu ai dau oase de carne trebuie sa ai dau Orez Cu Carne ca ala e recomandat de veterinar Orez Cu Carne i-a fa si tu si dai sa manance sa vezi ce mananca dupa aia Fai un orez cu carne daca nu stii sa faci pune-o pe maicata sau pe tactu ca al meu mananca la orez de rupe parca e scapat i-a fai orez cu carne sa vezi cum mananca pitbull-ul ca si eu am pitbull si mananca la orez cu carne de rupe mananaca al meu cate 5 farfuri pe zi de orez cu carne i-a incearca si fai un orez cu carne sa vezi daca mananca daca mananca inseamna ca nu-i place oasele de carne si trebuie sa ai dai orez cu carne sper ca te-am ajutat

| Vitisan_Ovidiu_1985 a răspuns (pentru EleninNWO2036):

Atata ai repetat cuvantul fai orez cu carne de minim 10 ori