| swaggerofachampion a întrebat:

TPU! As dori sa stiu mai multe despre a fi stapanul unui German Shepherd, deoarece planuiesc sa imi cumpar unul. Stiu ca nu are nevoie chiar de mult spatiu ( ca si o curte ), si ca nu latra astfel incat sa deranjeze vecinii. Vreau sa stiu mai multe. Bineinteles, funda! happy

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Eu am un ciobanesc german de 3 ani. I-am amenajat un spatiu special (un tarc mai exact), pe 2 nivele, in trepte. Pe treapta de sus e cusca si mancarea, iar pe cea de jos isi face nevoile. Il tin inchis cand am treaba prin curte sau cand vine cineva in vizita. In rest e liber. Al meu latra mai mult cand se apropie cineva de gard, in rest nu prea. Nu e un caine zgomotos. Chiar si cand simte ca a intrat cineva in curte, nu latra dintr-o data, ci numai apare in spatele tau. Si cam faci pe tine happy In rest, e foooarte dragastos. E un caine tare bun si bland (cu membrii familiei), nu ne-a marait niciodata, nici macar cand ii luam mancarea din fata, poti sa-i faci ce vrei, daca il stii de mic. Nu stiu de alti ciobanesti germani, dar al meu nu mananca pana nu il mangai putin. Mai face prostii uneori (sapa gropi, mananca florile, rastoarna gunoiul), dar de cand l-am dus la dresat, stie de "NU". Nu l-am antrenat sa muste, ci numai sa imobilizeze infractorul. Oricum, nu e un caine pe care sa il tii in apartament. Sufera cumplit daca e legat sau inchis.E mai energic si trebuie tot timpul sa faca miscare.

| dewwww a răspuns:

Am si eu un ciobanesc german si are nevoie de spatiu pentru a face miscare. In plus are un latrat foarte puternic si a mea scheauna cand plec de acasa. Te sfatuiesc sa iti iei numai daca stai la curte pentru ca vara naparleste foarte mult. In rest este cainele perfect foarte afectuos si protector