| AlexAL275 a întrebat:

Ce părere aveți despre rasa pitbull? S-ar descurca un începător cu această rasă?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu..nu cred ca este bine. Ai o responsabilitate enorma.

| katy a răspuns:

Daca e puiut, il poti educa de mic.trebuie neaparat educat.nuve rasa agresiva cum se spune, e asa cum il cresti si esti singurul raspunzator pentru faptele lui.sunt niste copilasi intr-un corp mare

| Vikaa a răspuns:

Clar nu. Daca n-ai cunostinte despre rasa si nu ii stii parintii, mai bine nu lua.Adopta un maidanez, e bun si ala; D

| AlexAL275 explică (pentru Vikaa):

Numai din ăia am avut, m-am săturat.

| Shelby002017 a răspuns:

Noi nu am avut alti caini in afara de Shelby care are 2 ani. E o rasă foarte frumoasă. Shelby avea 2-3 luni cand am luat-o acasa. Mereu fii atent/a sa vezi care te va cauta ca stapan. Daca nu exista atractie intre caine si tu, mai bine nu pierde timp.
Primele luni sunt horror, dar frumoase daca n-ai mai avut caine. De mic, trebuie sa te duci la veterinar sa vezi cam ce vaccinuri se fac. Este o rasa care trebuie sa fie disciplinata. Cauta pe net dresor online. Nu mai stiu cum il chema pe dresorul la care se uita frate-miu, dar descopera tu. Primele luni din viata sunt cele mai complicate. Resturile nu miros a primavara. Asa ca pune un cleste de rufe la nas sau zambeste in timp ce strangi problemele. Nu arunca in pubela de la curte. Va trebui sa speli mereu, miroase ingrozitor. Pui cu furtunul si cu Fairy si cureti curtea (daca locuiesti). Nu recomand sa detii la apartament. Atunci cand e mic iti roade tot. A mea, mica era rodea tot! Cand am luat-o acasa, si-a pus pata pe cablul de la incarcator. Mi-a l-a jupuit. Aveam o bluza, am lasat-o la uscat afara. Alerga si mi-a rupt paietele. Era zapada afara si nu am vrut sa o las sa raceasca. Am bagat-o in casa, statea langa frate-miu... zici ca era la spa. A zis ca vrea sa o dam afara, aveam pantofii pe hol. I-a rupt.
Ai grija ce mancare ii dai! Ca recompensa dai orice fel de oase de VITA (gasesti la 2-3 lei la orice carmangerie). Ii curata dintii. Nu ii da cremwusti pentru ca trage niste basini de miros...
Dar oricate dezavantaje ar fi, sa stii ca e o rasa care te protejaza. Cand trec oameni cu alti caini, ii latra. Cand simte ca sunt oameni care se ating de curtea ta, latra.