| Andra2007 a întrebat:

Ce rasa de caine sa imi cumpar dintre : Malinois, Golden Retriever, Ciobanesc German si Rotweiller?

Ps: Sunt fata, am 18 ani si sunt la primul caine

Fundaa!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Malinois sunt hyperactivi si trebuie sa fi tot timpul cu ochii pe ei si sa il dresezi sau sa il duci tu la dresaj.Plus ca au o personalitate destul de puternica si sunt distrugatori daca nu au activitate. Femelele sunt ceva mai cuminti ca si masculi,, dar cand fac pui sunt extrem de posesive si nu lasa pe nimeni sa se apropie de ei.
Golden retriever sunt foarte cuminti, linisiti si iubitori.sunt catei de familie. Daca esti o persoana linistita dar activa poti sa iti iei.dar nu o sa te pazeasca ba chiar o sa iti invite hotii in casa.
Ciobanestii germani sunt niste ticalosi( eu am ciobanesc acum) sunt foarte posesivi.Sunt atat de posesivi ca o sa iti manance umbra si ei o sa devina umbra ta.Sunt ceva mai linistiti ca maliois dar mai activi ca si rotweilleri.Dar tot trebuie sa ii dresezi si sa te stie de alfa.
Rotweilleru e cam la fel ca si ciobanescul german dar daca nu ii convine ceva o sa te maraie..am avut si rotweiller si cand nu avea chef de mine ma maraia..lucru pe care eu nu il accept in conditile in care ii dau papic bun, casa, iubire si tot ce vrea fundul lui.
Alege un catel dupa modul tau de viata( malinois-foarte activa si sportiva si persoana dominanta, cg-activa dar moderat tot sa domini, retriever-la fel ca la cg cu exceptia ca sunt cuminti si nu cred ca este necesar sa dau cu ziarul peste fund si rotweiler-stil de activ moderat dar trebuie sa il domini foarte tare si tot timpul sa fi in alerta.la primul marait ii dai peste nas si nu il mai bagi in seama o juma de ora)
Orice rasa dintre cele mentionate de mai sus vrei sa iti iei iti recomand sa te apuci de sala sa poti sa tii 40=50 de kg de nervi. Oricat de bine dresati sunt pot sa te surprinda si sa ii deranjeze o pisica.
Eu personal am 1, 60 si vreo 57 de kg...si ciobanescu meu german vreo 40... dupa ce ies cu el in padure( are o placere supida de a trage in lesa) trebuie sa imi capsez mainile la loc.Dar tot il pot tine.

2 răspunsuri:
| danutz2006 a răspuns:

Buna,
Cel mai important lucru pe care trebuie sa il sti este ca a avea un caine (mai ales din rasele specificate de tine mai sus ) este o mare responsabilitate.
Va trebuii sa ii aloci cel putin 2 ore din timpul tau liber pentru a face miscare si a il educa frumos. Mai mult decat atat, in cazul in care nu locuiesti la casa unde sa ai o gradina sau un spatiu unde acest catel sa poata alerga, atunci trebuie sa stii ca el va trebuii sa fie scos afara pentru a isi face necesitatile fiziologice o o ora foarte matinala, indiferent daca este in timpul saptamanii sau in weekend sau de anul nou.
Pe langa aceste 2 ore va exista si o suma de bani ( destul de considerabila) pe care va trebuii sa o investesti lunar in el ( mancare, vaccinuri, controale, lesa, zgarda, botnita, deparazitari, etc).
Eu nu vreau sa te descurajez, dar, avand doar 18 ani, este posibil ca planurile tale sa se schimbe destul de mult in urmatoarea perioada ( poate pleci la o scoala in strainatate sau in alta localitate, poate o sa fi foarte ocupata, poate te vei muta de la o casa la un apartament unde nu vei mai avea loc de caine mare, etc, etc).
In aceasta situatie eu as propune sa mai amani putin aceasta achizitie pana ce viata ta se va stabiliza cat de cat si atunci poti face foarte usor aceasta achizitie.
Daca tot ce am scris mai sus nu te impiedica sa iti iei un catel atunci rasa o alegi in functie de necesitatile tale.
Daca alegi o rasa de paza (Malinois, C German sau Rotweiller) atunci cu siguranta vrei sa ii valorifici acele abilitati de paza si atunci va trebuii sa ii aloci pe zi mult mai mult de 2 ore cel putin in primii 2 ani de viata cand este tanar si nelinistit. Aici trebuie neaparat un dresaj serios pentru a avea un caine destept de la care sa nu te astepti la surprize neplacute.

In concluzie fiind fata, avand doar 18 ani, eu ti-as recomanda sa te bucuri inca de micile placeri ale vietii, sa aia libertatea de a face ce vrei si cand vrei, iar un caine mare si frumos sa il iei cand viata ta se va aseza pe un fagas normal.
Ca sa iti iei un caine acum doar pentru a iti satisface un moft de moment nu este bine nici pentru caine si nici pentru tine.
O zi frumoasa.

| MareusTNT a răspuns:

Ciobanesc German.e cel ami bun caine pe care il poate avea cineva...da iti recomand să-ti iei un mascul... legătura e mult mai puternică.Eu am o cățelușă si crede-mă că e cea mai tare senzatie ..simti că nu iti poate lua nimeni acea fericire https://www.facebook.com/marius.staic (aici poze cu ea)