| Stanciu_Diana_2000 a întrebat:

Heii! O sa imi cumpar un caniche(femela). Cand o sa o iau o sa aiba 1luna si jumatate. Vreau sa stiu cum sa o ingrijesc si ce sa ii cumpar. Ofer funda

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. In primul rand sa nu uiti sa ii faci vaccinurile ( in jurul varstei de 3 luni), deparazitare interna si externa ( inainte de vaccin cu 1-2 saptamani). Mancare speciala pentru juniori ( se gasesc la pet shop, pentru mai multe informatii, poti sa te adresezi vanzatorului, el o sa te indrume in functie de varsta, rasa si buget), poti sa ii dai mancare suplimentara carne fiarta de pui fara sare, branza nesarata si lapte cu 1, 5 % grasime, dar mancarea speciala pentru catei juniori sa fie baza ( cam de 3 ori pe zi). Ai nevoie de un medic veterinar ( la fel cum ai tu medicul de familie), si el o sa iti spuna mai amanuntit ce probleme ai. Sa nu o duci afara pana nu ii faci vaccinurile ( rolul vaccinurilor e sa asigura imuniatea necesara, catelusa ta nu mai are imunitate deoarece nu mai conusuma lapte matern). Pentru a nu face pe covor, exista la pet shop niste lavete absorbate, o sa faca pe ele, pana dupa primul vaccin si apoi treptat trebuie obisnuita afara ( o sa fie un pic mai complicat, dar cu rabdare, o sa reusesti). La varsta asta are tendita de a roade orice ( pentru ca o dor si o manaca gingiile), cumparai jucarii de cauciuc ( se gaseste la orice pet shop, dar, o sa mai roada si altceva, din pacate, deci sa ai grija la cabluri. Cam pe la 1 an o sa ii vine prima menstruatie, o sa dureze in jur de 20 de zile ( perioada optima de imperechere, adica cand o sa doreasca sa se imperecheze e in jurul zile de 9-14 de la prima zi de mestruatie), si o sa vina din 6 in 6 luni. Te sfatuiec, daca nu doresti pui de la ea, sa o castrezi, nu o sa o mai chinui pe ea ( in perioada in care intra in calduri nu prea o sa mai manaci, si o sa planga dupa masculi) si nici tu ( o sa lase sange, la fel ca o femeie), si nu o sa mai fie predispusa la o boala grava numita piometru ( inflamarea uterului) care e mortala si nu e de joaca cu ea. Daca mai ai intrebari, poti sa mi le pui, o sa iti raspun cu drag, o seara buna.

| Stanciu_Diana_2000 explică (pentru LaLaura):

Multumesc, esti super! :*

| LaLaura a răspuns (pentru Stanciu_Diana_2000):

Nu ai pentru, ma bucur ca te-am putut ajuta :*

3 răspunsuri:
| dony89 a răspuns:

Cere sfatul unui medic veterinar si acum o poti face on line gratuit pe www.cartedresajcanin.ro