| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

Buna TPU dupa cum am mai scris am un peste betta (mascul rosu) si nu mai vrea sa manance de 3 zile.am vazut sa a facut ceva bule pe peretii bolului si nu sunt de la pompa de aer ca nu am.sa-i pun o femela in acvariu? si cum sa il fac sa manance.este problema daca femela pe care o voi pune e albastra si mai mica decat el? funda si vot

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Cat de mare este bolul (cati l are)? Mai bine ii schimbi apa la 3-4 zile. Neavand filtru, toata mancarea care nu o mananca, ramane si se descompune in apa; mai apare si mizeria lui...
Ce-l mai bine, cumpara un filtru cu burete. Daca ai bolul mic, nu iti trebuie cine stie ce filtru, deci nu te va costa foarte mult (in jur de 8-10 lei).
Un acvariu fara filtru, este exact ca o scrumiera plina cu scrum si lasata in dormitor. Si incearca sa il ti la caldura.
Cum am spus si mai sus si eu am avut probleme cu carpa, care sunt rezistenti la frig si pana s-au facut bine, au mai ramas jumatate din ei. Schimbarile bruste de temperatura sunt foarte periculoase pentru ei.

3 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie asta problema.
Ar exista mai multe cauze:
1. Betta, este un peste de apa calda, dar poate trai si in apa rece (nu exagerat de rece). probabil daca nu ai incalzitor, este normal sa stea asa. Am avut si eu probleme cu incalzirea la pesti Carpa (care traiesc la temperaturi intre mare de 16-24 grade).
2. Poate fi de vina apa. Cum spui ca nu ai pompa de aer, apa nu are suficient oxigen. Filtru ai?
Mare atentie sa ai cand vei pune inca un Betta in bol, chiar si femela(din cate stiu eu femelele se gasesc greu. pe piata se gasesc mai mult masculi). Acesti pesti lupta pentru a-si apara teritoriu pana la moarte.
Deci il poti pune in acvariu cu carpa sau pesti de apa calda care se adapteaza sa traiasca si cu alte specii.
Niciodata sa nu pui doi Betta in acelasi acvariu, chiar si intr-unul de 200l, ca vei ramane fara ei.

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru akka4):

Nu am nici filtru dar le voi pune ceva pastile pentru. oxingen.

| akka4 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Cat de mare este bolul (cati l are)? Mai bine ii schimbi apa la 3-4 zile. Neavand filtru, toata mancarea care nu o mananca, ramane si se descompune in apa; mai apare si mizeria lui...
Ce-l mai bine, cumpara un filtru cu burete. Daca ai bolul mic, nu iti trebuie cine stie ce filtru, deci nu te va costa foarte mult (in jur de 8-10 lei).
Un acvariu fara filtru, este exact ca o scrumiera plina cu scrum si lasata in dormitor. Si incearca sa il ti la caldura.
Cum am spus si mai sus si eu am avut probleme cu carpa, care sunt rezistenti la frig si pana s-au facut bine, au mai ramas jumatate din ei. Schimbarile bruste de temperatura sunt foarte periculoase pentru ei.

| rauzan94 a răspuns:

Pai daca e acelasi fel de peste BETTA nu nu este nici-o problema si sa stii ca in fiecare an masculi si femelele se inperecheaza de aceea nu-ti mananca pestele incearaca si ai sa vezi ca dupa ce isi face treaba o sa manance e supart ca e sigur acolo si nu are cu cine sa se distreze tongue