| CosminBoss22 a întrebat:

Buna TPU, eu am 3 caini,mama si cei doi pui,cel mare este bland si iubitor dar cel mic atunci cand ma joc cu cel mare vine si ma musca de mana pana la os, e pui asa ca nu ma doare dar cand va fi mare ce o sa fac? Cum pot sa îl fac sa nu mai muste fara sa îi despart pe cei doi?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va invata pana va fi mare, ideea este sa nu-l mai intarati fiindca il isterizezi si de aceea te musca.
Joaca ta implica ceva ce-l irita, asta vaznadu-se in comportamentul lui cu care-ti raspudne.

| naturelover a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau poate cum este mai mic este invidios ca se joaca cu cel mare

| Violleta2022 a răspuns (pentru naturelover):

Puii nu sunt invidiosi, doar iritati cand sunt necajiti, hartuiti sau supusi cu forta la o joaca pe care el nu o mai vrea, sau il doare, de aceea raspund cu violenta, muscand sau latrand.

Nici copii mici nu mint, spunand adevarul cand sunt intrebati, pentru ca nu stiu inca sa minta, sau sa poarte ura, la fel si catelusii mii, care nu stiu inca sa se prefaca, ca sa obtina favoruri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Citisem undeva ca, animalele de companie au personalitatea stapanilor si sincer tind sa le dau dreptate, fiindca am avut toata viata caini si pisici, dar nu au fost niciodata violenti, isterici, sau sa fii muscat pe cineva.
Nu am lovit niciodata un animal si nici nu sunt adepta chinurii unui animal, ca sa-l fac sa execute ce doresc.

| naturelover a răspuns (pentru Violleta2022):

"dar cel mic atunci cand ma joc cu cel mare vine si ma musca " el se joaca cu cel mare și nu cu cel mic de asta spuneam ca este invidios ca el se joaca cun cel MARE și cel MIC îi mușcă

| Violleta2022 a răspuns (pentru naturelover):

Nu-i nimic, vrea si el joaca... si atunci ii dai si lui atentie, dar cu blandete.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. In principiu cainii si copiii nu trebuie crescuti impreuna.

| CosminBoss22 explică (pentru doctorandus):

Eu am mentionat nici un copil în text

| doctorandus a răspuns (pentru CosminBoss22):

Poate, dar daca esti copil, cainii nu te recunosc drept stapan, ci te considera jucarie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Asa fac toti puii. Cand o sa mai creasca o sa se opreasca din muscat.

| naturelover a răspuns:

Eu a-și spune sa il duci la un dresor sau sa fi mai autoritar și sa ii dai peste bot când te lovește (ușor cu degetul arătător) să sa îi spui ca nu ii voie sa muște, și trebuie sa ai răbdare până se învață ca nu ii voie și Succes ❤

| naturelover a răspuns (pentru naturelover):

Când te mușcă voiam sa spun, scuze