| veronique122003 a întrebat:

Imi doresc ani de zile o pisica sau un catel dar niciodata nu am avut deoarece parintii mei folosesc intr-una pretextul de "cand vom sta la o casa cu gradina si nu un apartament". Sunt parintii mei si ii respect dar pur si simplu nu ii inteleg. Stiu ca animale la apartament implica multe responsabilitati dar totusi nu sunt un bebelus si cum tot nu am nimic de facut sa imi dea o ocupatie. Nu e doar un moft ci mai degraba pentru comfortul meu psihic. Nu am frati sau surori si nici nu mai sunt de gradinita sa imi imaginez ca jucaria de plus vorbeste. Sigur, am prieteni dar nu e acelasi lucru cu a avea un frate sau o sora sau un animal de companie a carui inocenta nu dispare. Ma simt foarte singura. In plus simt ca am o legatura mai speciala cu animalele. Nu stiu de ce. Azi spre exemplu, o pisica a venit singura la mine si torcea pe la picioarele mele asteptand sa o mangai. Stiu si pe mine m-a uimit avand in vedere ca pisicile in general fug de oameni. Apoi, a mai venit inca o pisica tot la fel si a trebuit sa ma impart in doua. Mi s-au mai intamplat asemenea cazuri. Iar cand vizitez pet-shopuri doar pentru a ma uita simt asa ca ma incarc cu energie pozitiva, ca imi vine sa zbor. Asa ca...CE as putea sa fac sa imi conving parintii sa imi ia un animal de companie?

25 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Stiu cum te simti, si eu am fost la fel ca tine, doar ca eu am venit cu cainele in brate si nu au mai avut ce sa faca, bine aveam 9 ani.
Ideea este ca un caine sau o pisica traieste destul de mult, si s-ar putea sa nu poti sa fi mereu langa animalul tau, si poate de aceea parintii nu doresc, cred ca o sa fie respinsabilitatea lor daca tu pleci.
Spre exemeplu eu am un caine care il am de 14 ani, in 14 ani l-a scos mama si tata de cel mult 20 de ori afara, si asta doar cand eu chiar nu puteam. Pe timpul facultatii am facut naveta ca sa stau eu cu cainele ( a devenit batran si avea foarte multa nevoie de mine, nu ca acum nu are, de aceea nici nu am mai putut sa plec la Bucuresti mai departe cu facultatea).
Eu nu am avut pisica, pana acum ( m-am mutat de 6 luni la casa cu ai mei, si am adoptat 2 pisici, dar nu le tinem in casa) deci nu prea stiu legat de costuri, sau responsabilitate, dar stiu ca cat este un pui, are foarte multa energie si iti darama cam tot ce prinde ( asa fac cele 2 pisici ale mele in magazie).
Dar stiu cum este cu un caine, care are nevoie de tine de tot timpul tau liber, mai ales cand este pui, dar si cand imbatraneste si nu mai aude, are probleme de sanatate sau mai rau face in casa ( a mea de batrana ce este nu mai realizeaza ca face in casa si trebuie sa o scot de cel putin 5 ori afara).
Deci, este costisitor si este o responsabilitate pe termen lung, daca te gandesti sa pleci la o facultate in alt oras, atunci te-as sfatui sa nu iti cumperi nici caine dar nici pisica, pentru ca ai tai o sa stea cu animalul si uite aici o sa iti reproseze, plus ca mancarea si eventualele medicamente costa destul de mult, luna asta am dat 200 de lei pentru caine. iar luna viitoare dau in jur de 500 de lei ca doresc sa imi sterilizez pisicile sa nu faca pui.
Daca stii ca poti sa ii oferi tot timpul tau liber ( aici ma refer sa stai cu cainele/pisica ta in loc sa te duci la o prietena sa dormi, si ma refer si pe viitor) si ai destui bani ca sa poti sa ii oferi tot ce are nevoie ( mancare buna, dar si vizite la veterinar), atunci ai putea sa ii spui parintilor tai ca acel animal o sa te educe, ca te face mai responsabil ( ii spui ca doar tu o sa ai grija de el, si o sa platesti o parte din banii pentru nevoile animalului) si ca o sa ii daruiasca iubire neconditionata, plus ca o sa ai cu cine sta in casa cand stai singura.
O pisica sau un caine este o responsabilitate mare, dar iti ofera iubire neconditionata, deci si tu trebuie la randul tau sa ii oferi iuire neconditionata, sa fii langa ea, sa iti dai seama cand are vreo problema, mai pe scurt sa fie totul pentru tine.

| veronique122003 explică (pentru LaLaura):

Buna. Am responsabilitate si timp liber. Poate prea mult timp liber. Atunci cand le bat apropo de caine imi spun ca vrea afara la 5 dimineata si nu ma cred in stare sa ma trezesc la 5 dimineata sa il plimb cu toate ca nu le dau motive. As vrea totusi la apartament o pisica. Mi-au spus ca imi iau de vreo 5-6 luni dar tot nu mi-au luat iar cand vreau sa le bat apropo se fac ca au uitat. E TERIBL de ENERVANT!

| LaLaura a răspuns (pentru veronique122003):

Responsabilitate si timp liber si pe viitor, nu doar acum.
Ai putea sa adopti o pisica de pe strada, un puiut si asa salvezi si o viata si le spui parinrtilor tau ca pisica o sa fie responsabilitatea doar a ta, ca doar tu o sa ai grija de ea, ca tu ai nevoie de un suflet pur langa tine, care sa stea cu tine cand esti singura. oricum mie mi se pare o pisica mai usor de crescut decat un caine.
Un animal te schimba, te face mai matur, mai responsabil, si cred ca asta isi doresc si parintii tai, asa ca spune-le ca pisica o sa te faca mai responsabiila.

| veronique122003 explică (pentru LaLaura):

Da! Cand am spus ma refeream si pe viitor. Despre pisica de pe strada...Normal ca mi-as dori dar nu e atat de usor.Trebuie sa am si acordul parintilor dar din pacate nu reusesc sa il obtin...sad

| LaLaura a răspuns (pentru veronique122003):

O sa il daca ii arati avantajele unei pisici.
Cel putin asa a functionat la mine, mama nici nu dorea sa auda de un "animal paros" si zicea ca il arunca de la balcon ( nu vorbea serios), iar acum doarme cu caine in pat, vorbeste cu ea, o alinta, deci animalul te schimba.

| Prezidentul a răspuns:

Cainele si pisica nu sunt animale de apartament. Trebuie plimbate si reprezinta o mare responsabilitate.

Daca vrei un animalut de casa incearca un papagal, pestisori, un hamster, ceva mai mic si mai usor de ingrijit.

| veronique122003 explică (pentru Prezidentul):

Am incercat ce mi-ai spus deja. Pe toate. Dar ti-am spus vreau un caine sau o pisica. Asta imi doresc dintodeauna. E ca si cum tu ai comanda o friptura de porc si vine una de miel. E tot o friptura si o mananci dar nu e ce ti-ai dorit tu si nu o sa-ti pice la fel de bine.
PS: De cand pisica trebuie plimbata?

| Prezidentul a răspuns (pentru veronique122003):

Si pisicile au nevoie de spatiu, plimbari, trebuie scoase la aer din cand in cand.
Sunt animale de casa, nu de apartament.

Un video de la un pet care advisor:
http://tia4all.blogspot.ro/......orial.html

Pentru apartament, poti sa iti cumperi un Chihuahua, este cea mai buna varianta daca iti doresti caine sau pisica.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Prezidentul):

Pisicile nu trebuie plimbate. Daca le oferi suficiente alternative sa isi consume energia, deci daca te joci suficiente ore pe zi cu ele este in regula. Eu am avut pisici de cand ma stiu, am stat la apartament cu ai mei si nu le-am plimbat pe afara. Nu am vazut niciuna sa devina deprimata sau obeza. Este doar important sa le ajuti sa isi consume energia si sa le faci un program asemanator tie, jucandu-te mai mult in timpul zilei cu ele. Cat despre Chiuahua in niciun caz. Chihuahua sunt foarte dificili, trebuie sa stii cum sa ii educi si daca nu ai mai avut animale, este foarte greu sa iti dai seama care este "educatia" potrivita. Problema cu ei este ca sunt atat de mici, nimeni nu ii ia in serios si devin foarte obraznici si galagiosi pe parcurs. Am cateva cunostinte care au Chihuahua si sunt groaznici. laughing

Pentru a-ti convinge parintii, spune-le si lor ce ne-ai spus si noua aici. Ai argumentat foarte bine punctul tau de vedere, felicitari. Vad foarte putini copii pe aici care sa argumenteze atat de clar si de bine, de ce isi doresc un animal. De asemenea, pentru a-i convinge spune-le ca intelegi ce responsabilitati vin impreuna cu ei.
Daca vrei un caine va trebui sa fie invatat in primul rand sa isi faca nevoile afara. Iar asta necesita multa rabdare, va dura cateva zile, saptamani, luni depinde de la caine la caine. Uneori va trebui sa iesi cu el afara cand iti este somn, cand iti este lene, cand ploua, cand ninge, cand nu ai niciun chef etc. Va trebui sa tii cont cand sa ii cumperi mancare, sa ii cumperi mancare si sa il hranesti regulat asa cum trebuie sa ii dai si apa regulat. Va trebui sa il speli, nu des pentru ca nu este sanatos pentru ei, dar destul de regulat. Uneori va trebui sa faci chestii neplacute, precum sa il stergi la fund, sa il cureti (mai ales daca facea cum facea cainele meu caruia ii placea sa se tavaleasca prin noroi si sa intre prin toate baltile) big grin, mai ales daca vrei un caine cu blana lunga, uneori iti va lasa surprize prin casa, care trebuie curatate. Va trebui periat si va avea nevoie de atentie. Iti va ocupa locul in pat, te va impinge, va dormi peste tine, te va trezi noaptea, uneori va vrea sa se joace noaptea, uneori va vrea sa intre in camerele cu usi inchise, va roade lucruri precum pantofi si mobila si uneori iti va veni sa il dai afara din casa. Depinde evident de caine. Eu am avut parte de ambele tipuri, un caine foarte energic si unul foarte lenes. laughing
In cazul unei pisici la fel ca si in cazul cainelui, va trebui sa o inveti sa faca la litiera, insa de regula asta se va intampla destul de repede. Daca isi face nevoile prin casa in primele dati, este suficient sa ii pui putin din excrementele sale in litiera si sa o duci la litera suficient de des incat sa si-o aminteasca. Dupa cum spuneam, am avut patru pisici pana acum, acum mai am trei, dar toate au stiut din prima sa faca la litiera. De asemenea, trebuie sa stii ca desi nu trebuie plimbate, dupa cum am spus, trebuie sa te joci cu ele. Daca pe zi, iti petreci o ora, doua iesind cu catelul afara, aceeasi atentie trebuie sa o oferi si unei pisici, insa jucandu-te cu ea. Din nou, va trebui sa iti amintesti sa o hranesti si sa ii dai apa. De asemenea, pisicile de apartament naparlesc constant. Va trebui sa inveti sa fie periata de mica si sa o periezi zilnic. Din nou, trebuie sa o inveti sa fie activa ziua si sa te joci cu ea ziua, daca nu vrei sa inceapa pe la trei dimineata sa te trezeasca din somn pe tine si pe ai tai pentru ca si-a gasit o noua jucarie, un dop de la vreo sticla cazut dupa canapea. De asemenea, daca nu sunt sterilizate de mici vor intra in calduri, mai ales femelele, iar atunci sunt imposibile. Vor mieuna, vor cere atentie, vor mieuna si vor cere atentie. Toata ziua. Iar motanii isi vor face nevoile peste tot, daca simt vreo femela in calduri prin preajma si nu sunt sterilizati. Pisicile nu trebuie sa le speli, sunt destul de curate, dar vor dori sa isi ascuta unghiile si si le vor ascuti pe canapea, pe covor, pe pat. Trebuie sa ii iei un pol special pentru a-si ascuti ghearele si trebuie sa o duci acolo si sa ii arati ca ala este locul de ascutit unghiile, nu canapeaua din sufragerie. Va necesita timp si rabdare. Uneori va incepe sa manance din plantele mamei tale, daca nu are un borcanel cu iarba din care sa manance. Iar uneori, daca litiera este prea murdara iti va lasa si ea/el surprize prin camera, deci trebuie sa te asiguri ca litiera este curatata regulat. Mai ales ca va incepe sa miroasa. Si pe ea va trebui sa o stergi uneori la fund mai ales ca vrei o pisica cu par lung si sa ii cureti ghemotoacele de blana pe care le scuipa prin casa, asta doar in cazul pisicilor cu par lung. Pisicile cu par scurt nu prea au problema asta. Si pisica va dormi peste tine, te va trezi noaptea si va mieuna in fata tuturor usilor inchise.

Daca ai citit toate astea si esti inca dispusa sa depui suficienta energie si sa iti asumi responsabilitatea, mergi la parintii tai si spune-le ca vei avea grija de ele, le vei cumpara si da de mancare, le vei plimba/schimba litiera, le vei spala si peria si ca esti dispusa sa depui efort si sa iti asumi responsabilitatea pentru a le creste. Nu mentiona de cateii care rod mobila si de pisicile care o zgarie. Astea sunt pentru tine.

Din propria mea experienta iti spun ca oricat de multa energie si atentie necesita un animal, acum nu as mai sta fara unul. Iti ofera un sentiment placut pe care nu as putea sa il explic, insa te amuza si te distrag cand esti trist, vor veni si iti vor cere atentie si vor fi fericiti cand esti acolo sa te joci cu ei. Si inca un lucru la fel de important este ca te invata sa devii responsabila. Pentru ca nu vei mai avea grija doar de tine, ci de inca o fiinta vie care depinde de tine.

| Prezidentul a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Hamsterii sunt cei mai buni. Nom nom. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Prezidentul):

Hamsterii musca. Am avut si doi hamsteri si amandoi au luat-o razna si au inceput sa muste. Mi se par malefici si terifianti. Imi este mai frica de hamsteri decat de o pisica sau de un caine. laughing)

| Prezidentul a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Frumos.
Imi si inchipui, lor le era frica de frica tahee hee

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Prezidentul):

Tot ce este posibil. laughing Dar am zis ca mi se par prea complicati ca sa repet experimentul. I-am "donat" verisoarei mele mai mici. laughing

| veronique122003 explică (pentru Prezidentul):

Mamei nu ii place cum arata chihuahua.

| veronique122003 explică (pentru OoBunnyoO):

Buna! Stiu pe derost toate necesitatile unei pisici si ale unui caine. Le memorez de vreo 5 sau 6 ani. Am scris si o carte dar o tin in dulap. Si le-am spus si despre chestia cu voi avea gija si il voi iubi si ii voi cumpara toate cele dar nu mrege pur si simlu. AJUTOOOOOOOR!

| veronique122003 explică (pentru OoBunnyoO):

Si eu la fel! big grin

| Sara2133 a răspuns (pentru Prezidentul):

Ba sunt! Ce vrei? Lasa fata-n pace!

| Ralucaa69 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Nici parintii mei nu vor sa-mi ia animalute. Imi pare rau ca nu stiu ce sfat sa-ti dau. Sper sa reusesti sa-i convingi pe ai tai.

| Bloom_2977 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa le spui si lor cit este de important pentru tine un animal, cat de mult le iubesti, ca te simti singura si daca vei avea un animalut te vei simti mai bine. Spunele ca macar pe o perioada de timp sa-ti ia un animalut sa vada cum te descurci cu el. Poate vrei un pestisor in acvariu? nu cred ca o sa faca mizerie sau o sa-ti deranjeze parintii cumva, astfel poate si tu te vei simti mai bine.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Am patit.Cand eram mai mic cred ca i-am innebunit pe amei 4 ani sa imi ia un caine.Noi stateam la casa dar aveam deja un caine, care era corcitura.Normal ca l-am tratat cu respect si iubire dar voiam altceva.Asa ca in final am primit un pechinez fetita(m-am multumit cu friptura mai mica)pana cand ne-am mutat la apartament(noi normal stateam la casa bunicilor)si normal nu am luat caini cu noi, ce credeai? Nu am facut crize, desi totusi as fi vrut sa il avem cu noi.Acum cred ca am luat-o pe carari deoarece cand o sa fiu mare nu vreau sa ma limitez la caini si alte animale obisnuite.Parinti mei ma iubesc, acum le cer un varan(nu scapa de furia mea).Dar sfatul meu:lasa, pare rau de acceptat dar nu merge cu planuri daca parinti sunt hotarati, stiu eu.Incearca cu o pisica... Si acum totusi, un animal are nevoie de multa atentie, dar nu te inchizi in casa pentru el.

| Dan515 a răspuns:

Invingatorii nu renunta! Ca sa iti convingi parintii sa iti cumpere un animal de companie ai putea sa faci o lista cu argumente pentru care tu ai merita un animal de companie. Inainte de a le citi aceasta lista ai putea sa le areti in carnet ca ai luat o nota buna la o materie la care tu nu te descurci asa de bine si le demonstrezi ca te-ai straduit ca sa fie in toane bune iar apoi le citesti. Cu cat te straduiesti mai mult, cu atat mai fericita vei fi cand obtii ceea ce ti-ai dorit. Bafta!

| Dan515 a răspuns (pentru Dan515):

Aa. si iti recomand o pisica ca ii mai mica.

| veronique122003 explică (pentru Dan515):

Chestia cu notele nu merge. Ma descurc la tot si am 10 pe linie. Cand ma duc sa le arat e deja ceva banal pentru ei.

| Paradøx a răspuns:

Poate nu acum, dar cand o sa fii mare, o sa ai caine/pisica, pentru ca atunci nu o sa mai depinzi de nimeni.Acum..na. e cam naspa sa ai animale in apartament, ca fac mizerie, naparlesc, fac zgomot, costa sa le intetii si trebuie sa le aloci timp. Si eu cand eram mai mic voiam, dar dupa am reazlizat ca o sa ma plictisesc foarte repede si in final tot ai mei o sa-l plimbe / hraneasca.

| Sara2133 a răspuns:

Buna! Spune-le parintilor tai ca ai nevoie de cineva apropiat, un prieten. Ca ai o legatura speciala cu animalele, sau fa-ti un jurnal si lasa-l la vedere, scrie acolo ca iti doresti un animalut, ca nimeni nu e de acord cu tine. Sper ca te-am ajutat. Succes! Daca doresti imi poti da fundita. Doar daca doresti...