| Fiveboy5 a întrebat:

Mi-am cuparat recent un Ciobanesc Caucazian metiş(corcitura). Este pui si are 2 luni. E foarte simpatic si dragalas, dar am auzit ca o sa fie cam agresiv cand se va face mare...E adevarat? Cum se poarta cu stapanii? Dar cu copiii?
Astept raspunsurile cat mai repede posibil, va rog! Dau funda celui mai detaliat raspund ...Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| rameshwaram a răspuns:

Nu este agresiv, in nici un caz cu stapani, eu am caucazian adult si e foarte dragut, chiar si cu copii, detaliile ar fi de prisos, deoarece el se comporta in functie de mediu, si de cele mai multe ori nu se comporta asa cum,, se aude,,. sa va bucurati de el/ea

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Asa cum il dresezi asa o sa se poarte. daca il tratezi bine o sa fie un animal bun si placut. daca il tratezi cu bestialitate si ii oferi bataie si viata amara o sa primesti acelasi lucru din partea sa.

| Fiveboy5 explică (pentru gelu1970):

Multumesc!

| gelu1970 a răspuns (pentru Fiveboy5):

Pentu nimic. iti doresc sa te bucuri de el si sa il tratezi ca pe cel mai bun prieten.

| Eastwood a răspuns:

Aici depinde si cum e stapanul, dreseaza-l, cainele nu devine dintr-o data agresiv, stai linistit. Ciobanestii germani sunt o rasa ascultatoare, inteligenta is protectoare!

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Nu o sa fie agresiv decât daca il cresti foarte prost si daca il dresezi sa fie rau si daca il bati.
Sa nu iti fie frica ca o sa fie avresiv o sa fie la fel doar ca mai mare si la fel de frumos.
Niciun caine nu va deveni agresiv când va fi mare decât dacă a fost torturat.
Si cu oamenii mari cat si cu copii se vor comporta la fel dar la copii cred ca va fi mai apropiat.
O cunostinta avea un ciobănesc de Bucovina ai mi-a zis ca e foarte rau si este in stare sa iti rupa mana.Dar nu am crezut asa ceva si m-am dus la el.Acesta fiin închis într-un tarc.Toata lumea il creda rau deoarece latra cu forta fiind si rasa mare.Dar nimeni nu a observat ceva.Acesta cum era in spatele casei nimeni nu a cazut ca el latra de bucurie. Vroia sa se joace, sa stea liber.Am pus mana înăuntrul custii.Era cu totul neadevarat ca acel caine este rau.Chiar era sensibil si jucaus ca un puiut.Din nefericire mai era un labrador lângă care si acela era cuminte dar lumea zicea ca e rau si era tare jucaus si era femela.Partea cea rea este ca nu ii baga in seama si se plictisesc acolo. Spatiul este mic.Nu au jucării si am văzut ca mâncarea era pe jos pentru ca nu le plăcea mâncarea deoarece le dădea aproape mereu dinaia.

Ai grija sa iti hranesti bine câinele si sa il iubesti ca pe ochii din cap!
In concluzie daca ii oferi câinelui de toate si nu ii daruiesti raul va fi prietenul tau si al familiei si nu VA FI AGRESIV.

Sper ca te-am ajutat si ca ti-ai dat seama ca un câine nu e rau decât daca ii oferi raul!

Funda?