| ancadenisa19 a întrebat:

Perusul meu mascul(Cipi) pe care il aveam de 4 luni, mi-a zburat din colivie si nu s-a mai intors. O ruda avea o pereche, masculul il avea de 2 luni, iar femela de o luna. Mi-a dat mie femela pentru ca se bateau. Eu as vrea sa nu ii mai iau un mascul, credeti ca va rezista, o sa pot sa ma imprietenesc cu ea, pentru ca am auzit ca este mai greu sa te imprietenesti cu femelele si sa le faci sa se acomodeze cu oamenii. Vă rog mult să mă ajutati pentru ca Cipi a fost singurul perus al meu si nu prea am multa experienta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AdelinaC a răspuns:

Sigur ca te vei imprieteni, dar nu peste noapte! Ia-o usor, cateva zile las-o linistita sa se acomodeze cu noile conditii, apoi te apropii de colivie, ii vorbesti, o lasi sa vada ca ii dai sa manance, etc. Dupa alte cateva zile poti baga mana usor la ea sa se obisnuiasca cu tine si faci numai miscari fine, fara sa o bruschezi. Dupa 2-3 luni ii poti da drumul sa zboare prin casa si in felul asta se va dresa. Are nevoie de multa atentie din partea ta, blandete, miscari linistite si va fi f blanda.

| ancadenisa19 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc frumos, o sa tin cont de sfaturile tale!

1 răspuns: