| Unicornaş a întrebat:

Prietenul meu are o pisica și nu și permite s-o țină decât in casa. A scăpat intr-o noapte pe geam afara, iar când a recuperat-o cu greu, parca nu mai era ea. Era agresiva, îl ataca dacă voia s-o mângâie, fugea de el, se ascundea sub pat... și tot asa. Acum recent l-am îndemnat s-o mai lase sa mai vadă și ea lumea și s-a intamplat exact la fel. Când am băgat-o înăuntru după vreo 5 minute de stat afara, a devenit iar agresiva. Faza cu agresivitatea nu dureaza mult. Ce credeți ca e recomandat sa facem cu ea? Și de ce reacționează asa? E problema ca sta toată ziua in casa? Nu se plictiseste in casa, e mereu cineva care sa se joace cu ea.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E normal ca după un timp în casa, atunci când iese pentru prima data afara să-și schimbe puțin comportamentul. 'Afara' pentru ea e un mediu noi, unde nu cunoaște nimic din ce e în jur. Poate au fugarit-o alte pisici, câini, oameni... fiind speriata, i-a trebuit ceva timp să-și dea seama ca era din nou în casa, în mediul ei. Mai e chestia ca atunci când pisica se atinge de mobila, rămâne în urna mirosul ei și asa își da seama care e mediul ei și care nu.
Ca sa se obișnuiască cu exteriorul, ar trebui scoasa cate puțin o data la câteva zile și cu lesa însoțită de stăpân, care ii da o oarecare siguranță. Chiar și unii oameni când sunt într-un mediu nou, cu necunoscuți, prefera sa fie alături de cineva pe care îl cunoaște.
După 3-4 săptămâni redus timpul, pana când în câteva luni poate fi scoasa în fiecare zi.
Dar pe urma se poate obișnui afara și ar vrea sa stea doar afara.
Oricum, dacă știe ca zona de 'periculoasa', sunt vecinincare nu suporta animalele, mașini multe, câini, mai știu eu ce, atunci mai bine ar ține-o în casa.

| Felys a răspuns:

Castrata si se potoleste

| Panamax a răspuns:

Sigur este aceeasi pisica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi având în vedere că stă atât de mult în casă(care nu cred că e problema că foarte mulți își țin pisicile în casă), dacă a ieșit doarr de câteva ori pe afară poate de asta este agresiva că vrea să mai stea. Poate vrea să facă și ea pui. Sau poate se cearta cu alta pisică și se lupta dar nu prea cred. Nu știu de ce, pisica mea stă doar afara și a făcut 5 pui și niciodată nu a avut crize din astea. Adică este extrem de blanda, niciodată nu m-am zgâriat sau mușcat.