| Cariba1929202 a întrebat:

sunt foarte suparata????astazi mi.a murit pisoiul avea 1 an, eu stau la tara iar el nu arata de parca ar fi bolnav, era vesel si manca, l.a gasit mami mort in spatele curtii. Problema e ca de cand ma stiu eu toate animalele au murit de tinere 1-2 ani adica : papagalul(cateva luni ), 2 pisici (1 an sau 2 ), cainele Rufus (cateva luni ) alt pisic (2 ani).Cam asa nici unul nu a trecut de 3 ani si,, coincidenta" e ca si vecinei mele i.au murit toti cateii si veterinarul a spus ca e posibil sa fie un virus nu stiu ce sa zic. Apropo pisicu asta nu arata deparca ar fi bolnav. Cainele Rufus arata ca e bolnav (nu manca, era molesit)cam 1 zi dar nu l.am dus la veterinar crezand ca.i trece..mare greseala. Papagalul statea jos intins
, nu am apucat sa.l ducem la veterinar deoarece a mai stat 30 minute sau 1h si a murit.alt pisic a plecat de acasa si nu sa mai intors cred ca si el a patit la fel, inainte sa dispara nu arata ca e bolnav, nici un pisic nu a arat asta nu aveam cum sa stiu. Apropo catelul aveam vreo 5 sau 6 luni cred si l.am gasit langa gard si l.am adoptat noi .Ne.am dus la veterinar cu el ca sa vada daca e sanatos si i-a dat ceva pentru niste coji pe spate.Era sanatos.Va rog daca ati putea spune ce sa fac sa nu mai moara animalele v.as multumii mult, mersi❤????

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

In legatura cu animalele care au fugit: trebuie castrate ca sa nu fuga de acasa. Papagalul are stomacul delicat, poate a mancat ceva ce nu era mancare de papagal? Al meu a murit de la biscuiți. Cainele posibil sa fi mancat ceva otravit. Pisicile tinute in casa trăiesc mai mult.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Fiind la curte, si nu l-ai dus la veterinar cu vaccinuri si alte cioace, habar nu ai tu ce soarce bolnav a mancat sau ceva asemanator

| Yurisa a răspuns:

Sunt putine animale care rezista pe intreaga lor speranta de viata fara vizite la veterinar. De obicei cand ai un animal pe care doresti sa il pastrezi o perioada de timp il duci la veterinar pentru vaccinuri si deparazitari. Sau cine stie, poate ti-a otravit cineva animalele

| Denisa0954 a răspuns:

Vaccinuri, deparazitari interne si externe regulat, vizite din cand in cand la veterinar