| Diana99624 a întrebat:

Buna tuturor! Bunicii mei cresc de mai multi ani capre alpine franceze.Problema este ca la una dintre ele, in fiecare an in care aduce pe lume doi sau trei iezi, unul dimtre ei moare la o luna de zile. Starea le este afectata brusc, cu febra, tremurat, la unii diaree, nu mai sunt activi si plang de durere pana ajung sa moara. Veterinarul le-a dat vitamine, dar se tot intampla in fiecare an. Poate fi ceva genetic sau o cauza a caprei? Va rog pe cei care cunasteti sa imi dati o idee. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de cît timp ai observat acest lucru? Ca daca nu le placea clima sau mincare nu ajungea sa faca pui

| Diana99624 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Conditiile sunt bune, bunicii au experienta in cresterea lor de ani de zile. La fiecare 2 ani schimba si țapul. Dar asta se intampla doar la aceasta capra, cam in fiecare an de cand a inceput sa fete. Mentionez ca ea este oarba, dar primeste medicamente pentru deparazitare si vitamine periodic

| doctorandus a răspuns:

Există febră Q, care e periculoasă chiar pentru oameni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cautati sfaturi de la alti veterinari, actualul cred ca e doar un "lucrator agricol", care stie 3 proceduri de tot, si asteapta pensia.
De obicei, crescatorii de animale sacrifica animalele "defecte", pentru a nu se complica. Febra si diareea inaintea mortii ar putea fi chiar si o boala contactata din cotet sau de pe teren, boala despre care veterinarul vostru probabil n-a auzit, sau lucra la vreo terasa in timpul cursului respectiv.

| Diana99624 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, ne am dat seama de asta. Este si greu de contactat atunci cand exista o problema si niciodata nu prea o rezolva. De aceea am vrut sa auzim si alte pareri

| Yuoia a răspuns:

Vitamine? Veterinarul nu stie meserie.
Cum asta seintampla doar cu iezii unei anumite capre, e posibil ca la ea (mama) sa fie problema. Ori laptele, ori unul nascut mai slabit, ori o boala genetica.
De unde au bunicii tai caprele? Nu pot intreba acolo de unde le-au cumparat?