| Cory_Corina_1974 a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiti.Am o pisica persana de 2 ani, pana acum de cate ori intra in calduri ii administram nonovulin sau ii faceam vaccin pentru calduri, de caurand am dus-o la un motan aceeasi rasa persana alba ca si ea dar i-am administrat vreo 3 zile nonovulin si tot in calduri era.Este posibil sa se fi imperecheat sau nu? ca nu mai am rabdare sa vadhappy Atat doar observ ca mananca mai mult,doarme mai mult, si este foarte apatica, sta retrasa..acum eu nu stiu daca s-a imperecheat, iar daca i am dat cateva zile inainte pastilute(nestiind ca voi gasi motan pana la urma)nu stiu daca va prinde sarcina, dar am inteles ca dupa 2 saptamani intra iar daca nu a ramas acum gravida, dar oare putea ramane gravida daca i am dat pastile? sunt foarte curioasa, ca de comportat are comportament de gestanta..sau sa fie doar inchipuirea meahappy?

12 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Este posibil, dar din cate stiu nu sunt deloc bune aceste metode alternative, singura varianta sanatoasa pentru ea este sterilizarea, asta daca nu iti doresti puiuti si pe viitor. Sanatate pisicutei, am si eu una pe jumatate persana. happy

| Cory_Corina_1974 explică (pentru IrinaAndreea):

Pai mi-as dori puiuti ca o iubesc, da e tare agresiva, in afara de mine nu se apropie nimeni de ea, a crescut la bloc, am dus-o la cineva la tara cu mine in vizita si nici pui mic de pisic nu a lasat sa se apropie de eahappy

| RedNose a răspuns:

Stii cat rau ii fac acele pastile pisicii? Ai citit putin pe net? Cel mai bine o sterilizezi daca nu vrei sa o imperechezi.

| Cory_Corina_1974 explică (pentru RedNose):

Am imperecheat o deja..am scris ca -i dadeam inainte cand era in calduri ca sa se calmeze, ca facea rau prin casa

| RedNose a răspuns (pentru Cory_Corina_1974):

Daca te hotarasti cel mai bine ai steriliza-o, ar sta linistita

| Cory_Corina_1974 explică (pentru RedNose):

O voi steriliza la un moment dat, dar am vrut sa faca si pui, pentru ca mi-e tare draga sa aiba si ea cu cine se juca, ca nu suporta alte animale, nici chiar rasa ei

| Cory_Corina_1974 explică (pentru RedNose):

Da se pare ca nimeni nu raspunde la ce am intrebat... daca poate ramane gravida, daca am dus-o la monta cu toate ca i-am dat pastile

| RedNose a răspuns (pentru Cory_Corina_1974):

Daca era in calduri si a acceptat orice e posibil, mergi la un medic vet pentru ecografie.

| Cory_Corina_1974 explică (pentru RedNose):

Acu astept...ca oricum si daca n a ramas ..tot intra iar in calduri si dupa ce face un rand de pui macar o pot si steriliza.da doarme mereu de cand am adus o acasa mananca si doarme inainte nu era chiar asa

| RedNose a răspuns (pentru Cory_Corina_1974):

Ai fost la vet cu ea sau unde? E asa de cateva zile sau de azi? Daca zici ca ai fost plecata o fi obosita, fiindca nici caldura nu-i face bine, o epuizeaza.

| Cory_Corina_1974 explică (pentru RedNose):

A fost la motan..aia spuneam..cateva zile.da inainte de aceasta ii administrasem pastile ca nu gaseam motan, si de aceea ma gandesc sa fi ramas peste pastile, mananca si doarme incontinuu

| Cory_Corina_1974 explică:

Cu totul alta era intrebarea dragi TPUhappy daca stie cineva daca poate ramane insarcinata cu toate ca ii dadusem inainte nonovulin ca nu gasisem inca aceeasi rasa, vad ca toata lumea spune de sterilizare, eu am cerut alt raspuns..in fine.voi intreba veterinarul, cu toate ca, cred ca a ramas insarcinata vad ca-i creste burtica ce ma bucur