| LengyelEliana20008 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar un hamster dar nu stiu cum sa imi conving parintii... imi puteti da niste sfaturii?

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Invata-i diferenta dintre un sobolan si un hamster. Poate nu e asa "obvious".

| theforceofgood a răspuns:

Explică-le că un hamster e un animal usor de întreținut, nu face atât de multă mizerie precum un alt animal gen câine, pisică, nu costă foarte mult. Mai spune-le că un astfel de animal te va putea ajuta la dezvoltarea ta temperamentală și pshihologică etc.
Promite-le că vei avea tu grije de el, te vei ocupa de siguranța lui, că vei fi responsabilă etc.
Poți încerca să le spui că nu e corect că alți copii să aibă atât de multe lucruri scumpe, animele de rasă- scumpe iar tu să nu ai nici măcar un atâta lucru. Mai spune-le că poate nici lor nu le-a plăcut în copilărie când nu aveau unele lucruri banale pe care părinți lor le refuzau cu încăpățânare, iar în cazul tău e vorba doar de un banal hamster, și pentru atâta lucru nu e corect să facă atâta ambiție, că până la urmă un amărât de hamster nu reprezintă un moft. Și o dată în viață e copilăria, când vei fi mare nu î-ți vei mai lua hamster, acum e momentul, lucruri dinacestea nu le poți face mai târziu în viață.

| Andreeush a răspuns:

Spune-le că este usor să ai grijă de un hamster atâta timp cât stă în cușcă. laughing
Sora mea a avut un hamster, la primit de la iubitul ei dar într-o zi la scăpat jos și la mâncat pisica sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

Lol laughing saracu ce sfarsit a avut.
Am avut si eu vreo 5-6, nu mai stiu, le-am pierdut numarul.
O data am chiulit de la scoala, eram in 1-8 da nu mai stiu ce clasa.
Si era grav pe vremea mea, sa chiulesti de la scoala mai ales in gimnaziu, Nu chiulea nimeni.
Am venit acasa, si mama a vrut sa bage mana la hamster nu stiu de ce, era nervoasa pe mine, vroia sa-l dea altcuiva pentru ca era suparata pe mine sau nu mai stiu exact, ma rog, si a muscat-o de deget. M-a pus sa il arunc pe geam sad de la etaju 4 sad
Si printre lacrimi asa, l-am aruncat.
Mi-am adus aminte acum, si this is so fked up cand ma uit inapoi.
A doua zi am fost sa il caut, si l-am gasit, i-am facut o groapa mica, l-am pus intr-o cutie, si i-am facut o cruce din 2 bete si o ata, si pentru ca singurele lumanari pe care le aveam in casa, erau lumanari de-alea de tort, le-am folosit pe alea, au venit toti prietenii mei la "inmormantare" laughing))
am ramas un pic traumatizat. Uitasem de povestea asta.