| pintexim a întrebat:

Buna vroiam sa va intreb cam la ce varsta intra in calduri catelele de rasa medie? Adica cainele meu cane corso de rasa medie a intrat in calduri si are aproape 8 luni si nu stiu daca este bine!?

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Nu conteaza Talia, toti intra cam de la 7-8 luni in calduri.
Daca ai de gand sa o dai la imperecheat iti sugerez sa mai astepti pana are macar 2 ani si e adult.
Daca nu doresti sa mai fie in calduri si sa aiba pui iti recomand sa o sterilizezi de pe acum.
Cu cat mai repede cu atat mai bine, operatia la femele fiind mai dificila si costul mai mare.
O seara placuta! happy

| pintexim explică (pentru MeimeiPinguinu):

De fapt conteaza talia:cei de talie mica 6-7luni,talie medie cred ca, cum zici tu; iar cei de rasa mare pote sa le vina chiar si dupa 12 luni deci...

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru pintexim):

Nu este adevarat.
Nu e dupa talie sau rasa ci dupa cat de repede se dezvolta organismul etc.
Eu cunosc o persoana care are bichon (si e de talie mica) a intrat in calduri la 1 an si ceva.

| Empathizer a răspuns:

Este normal. Daca nu doresti sa te complici cu pui, sterilizeaza cainele. Daca este mascul, ai si o optiune de sterilizare nechirurgicala, vezi aici http://www.ema.europa.eu/......68835.pdf.

| lovitddefulger a răspuns:

Trebuie sterilizat si sa-i cumperi medicamente de la veterinar.Ca e cam neplacut.

| pintexim explică (pentru lovitddefulger):

Buna eu i-am cumparat pastile ca sa ii opreasca scurgerile, dar de sterilizat nu vrea mama deoarece la 2 ani o dam la monta deci...

| lovitddefulger a răspuns (pentru pintexim):

Pai nu e nimic anormal ca a intrat in calduri, pana nu primeste ce vrea nu cred ca prea ai ce sa-i faci..Insa da, e de preferal sa o dai la monta dupa ce se dezvolta mai bine, nu neaparat cum si apar caldurile.