| XxXBlackLightXxX a întrebat:

Buna ziua!
Am achizitionat de curand un bichon (tatal era bichon havarez,mama bichon frize),traia la bloc,dar acum sta la casa cu noi,il afecteaza aceasta schimbare? As mai vrea sa stiu ce mananca,unde doarme, cand trebuie sa manance, este bine sa il scoatem la plimbare in anotimpul toamna-iarna si unde isi fac nevoile(mentionez ca traieste in casa cu 2 pisici)
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Anonymus9 a răspuns:

Catelusii care fac parte din rasa Bichon Havanez reprezinta animalutele de companie perfecte. Bichonul Havanez este jucaus, activ, plin de energie si de viata, isi iubeste si ii este devotat stapanului si este foarte prietenos atat cu celelalte animale, dar in special cu oamenii.

Adora sa fie mereu in centrul antentiei, ii place sa fie alintat si mangaiat, si este foarte usor de dresat. Este un catel extrem de inteligent care adora sa stea in preajma oamenilor.

Home » Animale » Casa
Bichon Havanez. Un catelus inteligent, activ si prietenos
Articol publicat de FamClub.ro pe 2.07. 2012
Comenteaza
Un Bichon Havanez reprezinta animalutul de companie perfect. El isi iubeste stapanii, este prietenos, plin de viata si de energie, este foarte inteligent si usor de dresat. Iata tot ce trebuie sa stii depre aceasta rasa daca doresti sa adopti un Bichon Havanez.

Bichon Havanez

Ce personalitate are un Bichon Havanez?

Catelusii care fac parte din rasa Bichon Havanez reprezinta animalutele de companie perfecte. Bichonul Havanez este jucaus, activ, plin de energie si de viata, isi iubeste si ii este devotat stapanului si este foarte prietenos atat cu celelalte animale, dar in special cu oamenii.

Adora sa fie mereu in centrul antentiei, ii place sa fie alintat si mangaiat, si este foarte usor de dresat. Este un catel extrem de inteligent care adora sa stea in preajma oamenilor.

Daca il lasi prea mult timp singur, catelul poate dezvolta anumite depresii. Atunci cand este lasat singur ore intregii, poate sa roada pantofi, sosete sau carti, acesta fiind modul lui de a se 'razbuna' pe stapan pentru ca la lasat singur.

Bichonul Havanez apartine tipului bichon, o rasa ce provine din Bichon Tenerife, specie de animale care a disparut. Bichonul Havanez este cainele national in Cuba, zona de unde si-a preluat si denumirea.

Bichon Havanez

Iata care sunt trasaturile care face un Bichon Havanez, catelusul de companie perfect pentru tine si familia ta:

1. Bichonul Havanez nu miroase si nu musca

2. este un catel de talie mica, cantarind intre 3-7kg, cu o personalitate puternica

3. un Bichon Havanez poate avea mai multe culori, de la negru, alb ciocolatiu si argintiu pana la toate combinatiile dintre aceste culori

4. bichonul Havanez este un catel jucaus, iar salturile pe care le executa se datoreaza faptului ca are picioarele din fata mai scurte decat cele din spate, ceea ce il face apt pentru demonstratii de circ

5. este un caine perfect pentru interior, dar se poate adapta la aproape toate mediile

6. are un program zilnic moderat de miscare

7. este un caine devotat, unii au probleme de atasament puternic, fenomen cunoscut sub numele de "caine arici", fiind urmaritorii membrilor casei peste tot, chiar si in baie

8. blana unui Bichon Havanez trebuie periata regulat, pentru prevenirea nodurilor si a incalcirii

9. este bine sa-i tai unghiutele cand incepe sa se auda proeminent pe gresie sau parchet, dar poti sa verifici acest lucru si cand te duci cu el la veterinar

10. o data pe luna trebuie dus la veterinar pentru golirea glandelor perianale
11. sunt foarte inteligenti si usor de dresat

12. Havanezul nu este un caine galagios, dar va alerta proprietarii daca se apropie straini

13. doreste tot timpul sa fie in centrul atentiei

14. durata medie de viata a unui Bichon Havanez este cuprinsa intre 13 si 15 ani

15. pretul unui Bichon Havanez variaza in functie de locul de unde il cumperi (canisa sau anunturi pe net), in general, pretul oscileaza intre 300-400 de euro

16. Havanezul este o rasa sanatoasa in ansamblu, cu putine probleme grave de sanatate, cele mai cunoscute fiind otita si sensibilitatea stomacului

17. ca hrana, catelusii din rasa Bichon Havanez pot fi hraniti atat cu mancare din comert speciala pentu ei, dar si cu diferite feluri de macare preparata in casa. Cei mai multi prefera orezul fiert cu morcov si carne

18. una dintre activitatile preferate ale unui Bichon Havanez, este sa doarma. Ii place sa doarma mult si de multe ori se supara daca il trezesti. Nu uita ca are o personalitate puternica si ii place sa faca exact ce vrea. Cu toate acestea, Bichonul Havanez este foarte ascultator, fiind un catelus care stie cand trebuie sa renunte la mofturi si capricii
Bichonul poate fi uneori greu de multumit. Asigurati-va ca ii administrati o hrana palatabila, pe care nu o poate refuza. Bucuros de companie. Bichonul nu are nevoie de mult spatiu pentru a se simti confortabil, insa atunci cand este lasat singur in apartament pentru o perioada indelungata, sufera.