| Cropy a întrebat:

Hey. Am o problema cu catelul meu bichon malrez. L-am adoptat de aseara si doar doarme si tremura atunci cand incerc sa ma joc cu el. Nu mananca, nu bea apa, le refuza. Are 4 luni. Sunt cam 12 ore cu tot cu seara de cand l-am luat si nu isi face nevoile, nici nu are ideea sa manance sau sa bea apa. Este posibil sa ii fie frica si dor de fratii lui si curand isi revine sau are ceva? Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Incet, cu calm, cu grijă și tanderețe se obișnuiește cu tine. Îi lipsesc frații/părinții

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te juca cu el in primele 1-2 saptamani, ca este speriat si fuge.
da-i de mancare si apa si las-l in pace pana va veni el la tine sa se joace.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine mergi cu el la un medic veterinar; poate de aia l-au dat, că era bolnav...

| Cropy explică (pentru mihai69):

Nu este problema asta. Cainele trebuia sa il iau cu 2 luni in urma dar am ales mai intai sa ii fac toate vaccinele. Mereu am fost acolo si era foarte activ

| mihai69 a răspuns (pentru Cropy):

Totuși e ciudat să refuze chiar și apa. Dacă nu bea nimic până mâine, mergi totuși la medic.

| elenaprodan2001 a răspuns:

Vorbește cu el pe un ton calm, ia-l în brațe, iubeste-l, dar cu tandrețe și calmitate. Bichonul meu timp de o săptămână se trezea in fiecare noapte pe la 2-3 și plângea.așa sunt la inceput până se acomodează, ai răbdare cu el și iubeste-l. Crede-ma ești norocoasă/norocos că a apărut în viața ta.