| LaviniaGL a întrebat:

De cateva săptămâni mi-am luat un caine de talie mare care este foarte blând, nu este agresiv sa latre non stop sau lucruri de genul acesta. Il tinem într-un țarc, iar ziua latra la toti cainii. Problema este ca in aceasta dimineață vecinul meu m-a amenințat ca daca nu imi liniștesc cainele mi-l otrăvește că nu poate sa doarma. Repet ziua latra din când în cand. Ce as putea sa fac?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poate se simte singur în acel țarc.
Petrece mai mult timp cu el.

| Felys a răspuns:

Cainii asta stiu sa faca, sa latre.Cand te mai ameninta vecinul ca ti-l otraveste spune-i si tu ca il reclami si e nasol de el daca intr-adevar indrazneste sa faca asa ceva, se lasa cu dosar penal.Atata timp cat cainele nu iese din curtea ta, nu ataca pe nimeni, nu are nici un drept sa ii faca vreun rau.Deci sa indrazneasca numai sa ii faca vreun rau si va avea parte de rigorile legii

| Sunshine123 a răspuns:

Ai putea sa petreci mai mult timp in compania lui, daca e bland si jucaus atunci cand esti tu langa el il poti distrage de la latrat jucandu te cu dansul. Latratul iti poate semnala faptul ca vrea sa umble liber prin curte si ca nu e obisnuit sa stea legat in tarc. Ii poti cumpara jucarii cu care sa se joace sau sa ii faci cusca mai confortabila.

| LaviniaGL explică (pentru Sunshine123):

Ma joc cu el si petrecem mult timp cu el. El nu sta legat, are un țarc foarte mare si se plimba cat vrea el, iar cainele latra doar cand latra si alți caini sau cand aude ceva

| Sunshine123 a răspuns (pentru LaviniaGL):

Atunci e firesc pentru el sa faca asta si ma tem ca nu il poti impiedica sa nu mai latre.