| BenkoAlexandru a întrebat:

Bună ziua tuturor!
Am un caine pechinez ( scuzati-mă dacă n-am scris bine ) si azi-dimineața am avut un soc, pur si simplu parcă ește paralizat, dacă il pun pe picioare pica jos se intoarce pe spate si dă din labe, nu poate să se ridice, parcă are toti muschii incordati incontinuu, nu mai știu ce să ii fac, mi se rupe sufletul să il văd așa, tin să precizez că sunt de la sat si nu avem veterinar la noi in sat, cel mai apropiat veterinar e la 30 de km si chiar nu am cu ce săl duc, vă cer ajutorul pentru că sunt disperat, va rog dacă este vreun tratament săi dau sau ceva aliment săi treacă poate este otrăvit, nu știu ce i s-a intamplat, si inca ceva, din când in când mai scheaună si imi vine sa plang cand il aud. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu ai specificat cati ani are.
Ceea ce descrii tu poate fii un atac cerebral, osteoporoza, probleme cu coloana sau probleme cu muschii.
Altceva decat sa il duci la un veterinar sa vada exact ce probleme are si care este tratamentul adecvat, nu ai ce sa faci. Stiu ca este departe, dar te rog, fa tot posibilul sa ajungi la un veterinar, ii doare foarte tare si poate sa fie si fatala, mai ales daca are probleme cu coloana sau un atac cerebral.

| karsivan a răspuns:

Mergi la doctor cu el, poate fi epilepsie sau lovit la cap nu =l poti trata tu oricat ai vrea nu este o banala raceala trebuie sa ajungi la doctor sa vada ce are si apoi ii dai tu tratament.

| MicutziucAurzic a răspuns:

Poti sa il tii putin in brate sa vorbesti cu el. Poate s.a lovit la picior sau nu imi dau seama. mai bine ia legatura le telefon cu un veterinar. Funda?