| Anonim110pp1 a întrebat:

Cainele are voie varza de la sarmale?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Pentru ca varza de la sarmale este murata cu o cantitate de sare care intrece cu mult limita normala, condimente si apa cat cuprinde intr-un butoi care sta la temperatura camerei pentru a se mura, a fermenta... nu sunt motive sa dai unui animal asa ceva si in alta ordine de idei nici unui om, dar hai ca noi oamenii suntem mai evoluati, ne imbracam sa ne acoperimhappy, avem gusturi diferite, mai merge o sarmalutsa cu smantana sau mayoneza hai doua, trei sau patru de sarbatorii cand bei si te ia capul, sau cand ai pofta.
-Nu e bine daca a vomitat si nu mai mananca, cred ca e bine sa-i dai apa proaspata sigur ii este sete de la atata sare...
-Suna la numarul asta 0723 603 355; Ambulanta Veterinara Bucuresti, roaga-i frumos sa-ti spuna ce sa-i dai cainelui sa isi revina pentru ca a vomitat de la varza murata.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ii place, ce l-ar impiedica sa manance?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mananca ce vrea el. Animalele stiu ce trebuie sa manance si ce nu. La chimicalele noastre tampite nu se pricep dar la legume, iarba, fructe, carne, etc, se pricep. Asa ca nu-l intreba si dai! Daca manaca e bine, daca nu, nu.

| Anonim110pp1 explică (pentru Salontanul):

Pai a dat tot afara dupa si ju mai mananca, se poate sa se fi stricat la stimac, eu inainte ii dadeam doar pedigree si varza era si sarata

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Anonim110pp1):

Pentru ca varza de la sarmale este murata cu o cantitate de sare care intrece cu mult limita normala, condimente si apa cat cuprinde intr-un butoi care sta la temperatura camerei pentru a se mura, a fermenta... nu sunt motive sa dai unui animal asa ceva si in alta ordine de idei nici unui om, dar hai ca noi oamenii suntem mai evoluati, ne imbracam sa ne acoperimhappy, avem gusturi diferite, mai merge o sarmalutsa cu smantana sau mayoneza hai doua, trei sau patru de sarbatorii cand bei si te ia capul, sau cand ai pofta.
-Nu e bine daca a vomitat si nu mai mananca, cred ca e bine sa-i dai apa proaspata sigur ii este sete de la atata sare...
-Suna la numarul asta 0723 603 355; Ambulanta Veterinara Bucuresti, roaga-i frumos sa-ti spuna ce sa-i dai cainelui sa isi revina pentru ca a vomitat de la varza murata.

| RAY a răspuns:

Nu chiar, cainele e carnivor, desi vrea carne

| RAY a răspuns:

Salontanul nu manca ce vrea el, daca consuma o ciocolata bogata in carbo o ia razna

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Nu. mama a facut o prostie asa cum fac mamele toxice care pentru ele zicala "stii ca maicata te minte, ca iti vrea binele" se potriveste perfect, a dat cainelui sa manance absolut orice era comestibil, in 3 luni de zilele cainele nu mai poate sa alerge, are dureri daca il atingi mai tare, si se misca foarte greu...parerea mea e ca animalelor trebuie sa le dai mancarea lor care se gaseste in magazine si nimic preparat acasa cum ar fi oase fierte din ciorba si alte chestii din astea daunatoare chiar si pentru noi oamenii, animalelor atunci cand le este foame risti sa te manance si pe tine sunt animale nu stiu ce mananca, nu stiu daca e bun sau daca' face rau, ex. i-am cumparat biscuiti cainelui mai sus mentionat, biscuiti pentru caini bineinteles, miroseau foarte frumos, au costat in jur de 35 de lei o cuie cu 30 de biscuitei, NU SA ATINS DE EI...in concluzie animalul nu stie ce mananca, recomand sa evitati sa mai dati cainilor ce preparati acasa, exista in supermarketuri precum L, C, M-I, mancare destinata cainilor si altor animale, bogate in vitamine, nutrienti, fibre si, ca fapt divers mai sunt si ieftine.
mai fac o paranteza, au voie cainii ciocolata? nu, nu au voie, este toxica pentru ei, doi din sapte caini daca le oferi ciocolata o mananca, deci revin, nu stiu ce mananca.
-Sunt caini intr-adevar norocosi sa zic asa care da, mananca orice si nu se intoxica.

| Anonim110pp1 explică:

Va multumesc de raspunsuri, ieri a dat afara toata varza i.ar acum e ca inainte, mananca si e la fel de nebun happy

| MakaLoko a răspuns:

Nu