| Mtzz a întrebat:

Cateii dub rasa Amstaff/Pitbull se intretin mai greu ca cei de talie mare? gen Caucazian

Răspuns Câştigător
| maryo238 a răspuns:

Pai la mancare, iti dai seama ca nu mananca ca un caucazianlaughing deci, trebuie sa aiba mese regulate, si nu le dai, juma' de sac cum se spune, bine, acum ar trebui sa te mai interesezi si tu ca nu le stiu eu pe toate, da ce stiu, stiu bine. si nu, nu rezista la frig, deci in nici un caz nu poti tine un amstaff iarna afara in cusca. parerea mea, si eu sunt la tara, si am de gand sa imi iau un bull terrier, si o sa il tin in casa. e chiar foarte cool. deci, sper ca ti-am fost de ajutor, acar un pic. primesc si eu o funda? big grin

3 răspunsuri:
| MrAnonymus a răspuns:

Ingrijirea unui amstaff:
Sanatatea si ingrijirea la Amstaff:
Poate fi afectat rar de cataracta, care pote fi ereditara. Blana se intretine usor deoarece este scurta si nu necesita periaj. Trebuie avut grija la cainii cu blana de culoare alba sa nu se expuna o perioada indelungata la razele solare deoarece pot face cancer de piele.In conditiile in care se urmareste reducerea agresivitati si nu se doreste folosirea masculilor la monta se recomanda castarea lor.

Indatoririle stapanului:
Stapanul trebuie sa se asigure ca are controlul cainelui atunci cand il scoate afara. Daca Amstaff-ul ar ataca un caine sansele acelui caine de a scapa nevatamat ar fi egale cu zero si de aceea va recomandam sa-i puneti botnita si sa evitati locurile foarte populate. Deoarece este un caine foarte musculos trebuie avut grija cu alimentatia deoarece se poate ingrasa peste masura.

Nu neaparat este o diferenta dar fiecare catel are o ingrijire putin diferita.

| maryo238 a răspuns:

Ma, cei cu parul scurt ca si amstaful, american pitbull terrier, bull terrier, etc. se intretin foarte usor, pentru ca nu au parul ca un ciobanesc german, sau saint bernard, sau caucazian.

| Mtzz explică (pentru maryo238):

Sunt de acord dar mananca la fel de mult? si pot trai in aceleasi conditii zapada, frig ploi etc (stau la tara)