| viola16 a întrebat:

Ce animal de casa mic mi-as putea cumpara?
Ceva sa nu fie prea pretentios.
Cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Sophy1 a răspuns:

Buna! Poti alege un hamster pitic fiindca nu este prea prietenos dar trebuie sa-i faci curat mai des fiindca urina miroase.
Un perus femela este mai bun fiindca masculul este mai iubitor. Acestia nu fac multa mizerie si mancarica este ieftina.
Pesti, nici nu te baga in seama, dar trebuie sa le cureti acvariu si iti trebuie niste echipamente acvatice( pompa, filtru, neoane.)
Broscuta testoasa, mananca niste mancare cam scumpa dar este foarte draguta.
Trebuie sa-i administrezi un acvariu.
Chinchila este iubitor, nu stiu ce sa-ti spun de iepuri ca si ei sunt la fel.
Soparla sau sarpe este bine sa ii tin intr-un acvariu gol( fara apa) in care sa pui cateva crengi si sa le pui un castronas cu apa si mancare.
Soparla nu se tine cu sapele niciodata.
Iguana la fel.
Sper ca te-am ajutat. Pentru mai multe info contacteaza-ma : elf.alfi@yahoo.com

6 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Un perus. nu mananca mult si mancarea este ieftina. Doar sa nu il ti in curent ca se imbolnaveste si zilnic trebuie apa schimbata.

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Pai un papagal pentru ca nu este pretentios sau un hamster dar pitic.Am avut si papagal si hamster si nu sunt deloc pretentiosi sau ai putea incerca sa iti iei o broasca testoasa mica big grin

| MissDyDee a răspuns:

Eu am un hamster pitic siberian si e asa un scuuump si nici nu necesita ffooooarte multa ingrijire...sa ii schimbi apa odata pe zi sa ii faci curatel in cuscuta si sa il mai bagi si pe el in seama din cand in candlaughing... e o masinuta de mizerie mai mica decat un papagalhappy

| andreeeeea a răspuns:

Incearca un iepure pitic:d. singurul lucru enervant e ca urina lor miroase, dar in rest e totul ok.Sa nu mai zic ca dupa ce cresc nici nu mai e nevoie sa le mai dai mancare cumparata, ii poti hrani simplu cu iarba, morcovi etc:d. Cei mai draguti si usor de dresat sunt: iepure pitic berbec-cu urechi blegi (am eu), iepure pitic olandez sau iepure pitic cap de leu. sper ca te-am ajutat

| kathy7649 a răspuns:

Nu stiu daca pestii sunt inclusi in animale domestice, dar ti-as propune sa-ti iai citiva pestisori Gupi. Nu sunt pretentiosi. Ii hranesti o data pe zi. Apa trebuie schimbata(macar o data pe saptamana sau cind e murdara)
P. S. Am pesti Gupi si am cumparatun pachetel cu mincare si le-a ajuns pe aproape jumatate de anhappy
Deci mari cheltuieli nu cer. Daca nu ai acvariu pune-i intr-un borcan (ca mine)laughing

| DgLglonTZ a răspuns:

Pai... Ai putea lua un hamster
Un papagal si sa-i pui numele Pero din partea meabig grin
Un pui de pisica ori un catelus preferabil pickynez nu lup sa se faca cat mobila ahahaha
Sau cel mai bine o soparla, o reptila ceva... Sper ca te-am ajutatwinking