| IrinaAndreea a întrebat:

Ce parere aveti despre varsta optima de sterilizare a unei pisici? Am vazut ca parerile sunt foarte impartite si nu mai stiu ce sa cred... De asemenea, as vrea sa stiu daca ar fi o problema daca operatia ar avea loc in anotimpul rece, daca as transporta-o cu masina 5 minute si apoi 4 etaje in cusca ei pana in apartament. As prefera pareri de la persoane care au trecut prin aceasta experienta. Multumesc anticipat. happy

PS: Pisicuta are in prezent 3 luni si este metis-persana, dar e destul de dezvoltata pentru varsta ei si fooooarte energica.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Se zice ca cu cat mai devreme cu atat mai bine. Cel mai bine e intre 6-8luni,inainte de primul ciclu de calduri pentru a nu va avea mai tarziu probleme.
Daca e tinuta la caldura nu are nimic,poate fi sterilizata si cand este racoare,dar important e cateva zile pana se reface sa sta la caldurica. Cand o duci pana la cabinet o infasuri bine in ceva,eventual ai putea sa o ti in brate cand o duci,ca altfel o sa se dezveleasca,iar cand te intorci o sa fie anesteziata asa ca nu va fi problema.

p.s. sa vezi ce ciudat o sa fie cand o sa o vezi fara vlaga si ametita,o sa-ti fie foarte mila de ea,tu stiind-o energica. eu am avut o femela metis si la fel era, nebuna, energica, dar si rea, doar ca a mea a prins pui si abia dupa am sterilizat-o.

6 răspunsuri:
| IrinaAndreea explică:

Am sterilizat-o astazi, la aproape 1 an. Asa mi-au recomandat ambii medici de la cabinet si am asteptat sa fie si cald afara ca sa nu fie probleme. Sper sa se recupereze repede, e greu sa o vezi asa trista...

| maria89nic a răspuns:

Începând cu 6 luni. Așa ar fi O.K.

| Azµre a răspuns:

Părerile sunt împărțite așa că du-te la un medic veterinar și vorbește cu respectivul. Unii spun că e bine înainte să intre în călduri prima dată, alții după ce naște, alții că nu e bine deloc și tot așa. Cel mai bine întreabă un medic.

| IrinaAndreea explică (pentru Azµre):

O sa-l intreb cand mergem la urmatorul vaccin, momentan vreau sa ma documentez bine inainte ca sa stiu cam cum stau lucrurile. Problema e ca la cabinetul la care am fost sunt 2 medici, iar fiecare i-a facut cate un vaccin pana acum. Nu stiu care e de fapt "medicul ei", pentru ca n-am putut sa ajung cand era doar unul la program si de aceea sunt putin confuza cu cine ar trebui sa discut. Momentan tind sa inclin spre varianta cu sterilizarea timpurie, pe la 5-6-7 luni, depinde si de cand vor aparea caldurile.

| Azµre a răspuns (pentru IrinaAndreea):

Păi o pisică poate intra în călduri de la vârsta de 4-5 luni, uite aici:
"Pisica intra in calduri cand atinge maturitatea sexuala. Primul sezon de calduri este undeva intre a 4-a si a 10-a luna, insa media caldurilor este luna a 6-a.

La unele rase (Siameze, Birmaneze) primele calduri apar mai devreme, la varsta de 4 luni."

http://sfatulveterinarului.ro/2010/05/11/caldurile-la-pisica/

| Niiiicu a răspuns:

Buna,in primul rand stiu ca o sterilizare se face dupa ce va naste cel putin odata, iar in al doilea rand nu cred ca are nimic daca se face toamna dar sa nu stea mult in frig. succeshappy