| TooManyXoxoA a întrebat:

Sunteti de acord cu eutanasierea maidanezilor?

Răspuns Câştigător
| anonimatic a răspuns:

Daca as fi in locul rudelor copilului decedat sigur as fi de acord cu acest lucru. Insa daca stau sa ma gandesc logic, nu vad de ce ar trebui pedepsiti toti cainii pentru aceasta tragedie. Acei caini erau probabil foarte infometati, vina fiind a celor care ii arunca in strada cu atata nepasare. Si consider ca un copil in varsta de 4 ani trebuie supravegheat cat se poate mai bine, nu lasat sa se plimbe peste tot in voie, deoarece se pot intampla fel si fel de tragedii, in cazul lui Ionut fiind doar un exemplu. Deci vina cea mai mare este a celor care l-au avut in grija pe micul baiat si nu au stiut sa il tina langa ei, nu a tuturor maidanezilor. Nu sunt de acord cu eutanasierea lor. Daca un om face o crima, nu sunt omorati toti oamenii dupa, doar cel vinovat este pedepsit. Asa ca nu vad de ce in cazul cainilor, care sunt lipsiti de aparare, s-ar proceda altfel.

21 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Nu, nu sunt.

| AndreeaEma a răspuns:

Buna!
Da si in acelasi timp nu!
Daca este posibil, bine ar fi sa fie toti stransi in adaposturi si mai departe dati spre adoptie. Cei care nu sunt adoptati intr-o perioada de, ar trebui etanasiati.
Din pacate, nu cred ca exista fonduri pentru asa ceva si chiar daca exista, nu cred ca vor fi alocate.
In momentul de fata, singura solutie, din punctul meu de vedere, este eutanasierea cainilor vagabonzi.
Te pup kiss

| TooManyXoxoA explică (pentru AndreeaEma):

Mie eutanasierea nu mi se pare o solutie.

| TooManyXoxoA explică:

Nu cred ca un om poate fi categorisit drept redus mintal doar spunandu-si parerea.si totodata sunt foarte curioasa sa aflu motivul pentru care crezi ca solutia acestei probleme este eutanasierea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TooManyXoxoA):

Locuiesti in Bucuresti? plimba-te pe strazi seara si o sa vezi de ce cred asta.

| TooManyXoxoA explică (pentru Cosmin86):

Nu,nu locuiesc in Bucuresti si totusi stiu ca sunt foarte multi caine pe strazile de acolo, dar nu cred ca eutanasierea este singura solutie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TooManyXoxoA):

E cea mai buna, restul au esuat lamentabil

abiaastept referendumul, sa votez big grin

| DoriKat a răspuns:

Hell no!

| RuxandraBianca a răspuns:

Intr-o oarecare masura da. daca nu suntem in stare sa construim adaposturi si sa-i ingrijim, de ce sa sufere? oricum vor muri de foame sau raie sau mai stiu eu ce...

| ℓσяєภยş a răspuns:

Daca sunt agresivi, da!

| TooManyXoxoA explică (pentru ℓσяєภยş):

Nu toti maidanezii sunt agresivi, iar cei care sunt agresivi au ajuns sa fie asa datorita oamenilor.

| justmebi a răspuns:

Da, sunt

| TooManyXoxoA explică (pentru justmebi):

De ce? Ai fost muscat vreodata de vreun maidanez sau a sarit vreo unul la tine sa te ataca fara ca tu sa ii faci ceva?

| justmebi a răspuns (pentru TooManyXoxoA):

Mie sincer acum mi-e frica de caini pentru ca acum vreo 2 ani cand ma intorceam dimineata din club au sarit 3 caini pe mine, fara sa le fac absolut nimic. m-am ales cu 4 muscaturi.

| TooManyXoxoA explică (pentru justmebi):

Dupa cum am spus mai devreme cainii ajung sa fie agresivi datorita altor oameni care ii bat, iar cand intalnesc alte persoane musca deoarece le este frica sa nu fie batuti din nou si din pacate tu ai fost una din victime dar dupa parerea mea cei care sunt de vina nu sunt maidanezii ci sunt oamenii.cu toate acestea nu cred ca din cauza a 3 caini mai agresivi ar trebui sa moara toti.

| justmebi a răspuns (pentru TooManyXoxoA):

Da, ai dreptate...

| TooManyXoxoA explică (pentru justmebi):

Cei care nu sunt de acord cu eutanasierea maidanezilor va rog sa semnati o petitie pana nu va fi prea tarziu. http://www.petitieonline.com/......animalelor

| ILoveWeekends a răspuns:

Nu, ca poate nu toti maidanezi sunt asa de rai

| broxi a răspuns:

Nu.

| timon98 a răspuns:

Eu unu iti spun sincer ca nu deoarece nu toti cani sunt agresivi un animal este cel care il abandoneaza si nu cainele el normal ca musca findca se simte amenintat in ce lume traim mai bine in loc sal arunce in strada mai bine lar duce intr-un adapost as vrea sa-l vad pe acela care a abandonat un caine daca ar rezista el in locul lui pe strada

| TooManyXoxoA explică (pentru timon98):

Si eu sunt de parere ca un caine ataca doar daca se simte amenintat.Eu am observat ca majoritatea cainilor de pe strada sunt terorizati de oameni in continuu, iar atunci cand treci pe langa ei te ocolesc de frica sau se ascund nu sar sa te muste.