| danyz a întrebat:

Zilele astea nu prea am urmarit stirile asa ca am ramas putin in urma cu ce s-a mai intamplat in micuta noastra tara.Ieri cand am urmarit stirile am ramas socat din cauza unei stiri care m-a revoltat asa ca am cautat mai multe detalii pe net si am gasit asta:http://www.romanialibera.ro/.......html.Dupa cum puteti vedea din stire un copil de patru ani a fost complet sfasiat si ucis de o haita de caini maidanezi din capitala.Stirea parca mi-a deschis ceva in inima, o ura pe care o aveam de mult, dar pe care am sigilat-o adanc in sufletul meu.Acum cateva saptamani era o intrebare in Oracolul TPU care suna cam asa:"Ce parere ai de eutanasierea cainilor vagabonzi?".A fost cea mai grea intrebare la care am raspuns in oracol.Tocmai acum cateva zile am putut sa raspund.Vroiam sa raspund ca sunt de acord,dar ceva ma impingea spre raspunsul negativ.M-am gandit atunci:"Pana la urma nu au omorat pe nimeni,nu-i asa?"Dar ca si cum cineva a vrut sa imi demonstreze contrariul, s-a intamplat asta. Dupa acest incident am aflat ca de fapt copilul era a treia victima a cainilor din capitala, numai ca nu aveam de unde sa stiu. Oricum in toata tara sunt sute de incidente in care oamenii sunt muscati de caini sau mai stiu eu ce.Credeti ca totul a fost ca sa imi demonstreze mie contrariul sau doar o coincidenta? Atunci cand s-a intamplat incidentul eram in Bucuresti, chiar in sectorul doi si stau aproape de locul incidentului.Ce masuri credeti ca ar trebui sa ia autoritatile in continuare? Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi? Ce parere aveti de acest incident si cum v-a afectat? Imi pare rau ca am scrit atat de mult.Astept parerile fiecaruia!(Va rog nu mutati intrebarea la alta categorie!)

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ar trebui sa se procedeze ca in America.
Cainii vagabonzi sa stea in adaposturi 2 luni timp in care sa poata fi adoptati...iar dupa aceasta perioada sa fie eutanasiati daca nu si-au gasit stapan.

Eu iubesc cainii, dar e o diferenta intre un caine domesticit si un caine vagabond.
Du-te intr-un oras european si dupa intoarce-te in Bucuresti.
E strigator la cer..parca ma intorc cu 20 de ani in trecut.
La un moment dat ceva trebuie facut.

Si au dreptate cei care spun ca acesti caini nu pot fi sterilizati cu toate ca as vrea sa fie aceasta o solutie viabila.
Pe langa faptul ca e un proces costisitor, cainii astia pot trai peste 10 ani.
Ce conteaza daca nu se pot reproduce cand noi o sa avem problema asta timp de inca 10 ani?

| Biggiesan a răspuns:

Uite un articol pe care l-am publicat pe facebook despre copilul de 4 ani sfâșiat de maidanezi! Știre senzațională și înfricoșătoare pe toate televiziunile și în toate ziarele! Tragedie demnă de luat în seama și de tratat cu cel mai mare spirit de răspundere! Nu că celelate tragedii ar fi mai puțin demne de luat în seamă, că un nene după ce a băut la bodega din cartier a venit acasă mânios și a înjunghiat pe propriul copil, care îndrăznea să facă gălăgie și să asmute un cățeluș să latre! Nu, întâmplarea nefericită care a avut loc azi în zona Parcului Tei, din faimoasa noastră capitală europeană, merită toată atenția pentru că nu este un caz singular și izolat, ci constituie o adevărată problemă socială, de care autoritățile nu se ocupă cum se cuvine, pentru că nu prezintă mare interes financiar-ba chiar implică anumite cheltuieli și deci pierderi pentru mojicia sângelui lor putregăit. Dacă nu au ei nimic de câștigat, de ce să trateze problema câinilor maidanezi?! Lasă să-i muște! Ce să le facem noi?(Gândesc criminalii). Copilul de 4 ani care a murit după ce a fost mușcat de maidanezi, este știrea momentului care deturnează toată atenția de la alte probleme, drame și tragedii. Autoritățile latră fără să muște din problemă, fără să preia problema cum se cuvine, fără să o digere la rece și cu profesionalism și să prezinte nu rapoarte, ci soluții la o problemă acută, de maximă importanță- ce să facem cu câinii maidanezi?! Sunt invitați fel și fel de oameni care își dau cu părerea și cu presupusul, revolta și indignarea este maximă. Și cu toate acestea, unii se gândesc să eutanasieze toate aceste biete animale, care sunt acolo unde sunt, pe străzi nu din vina lor. Nu poți condamna la moarte asemenea exemplare, pe care natura le-a înzestrat cu același drept la viață ca și pe noi. Iar dacă omul și-a creat propriul areal unde bietele animale înfometate nu au dreptul să trăiască, atunci, ca specie de animal rațional ce este, omul ar trebui să dea dovadă de respect și înțelegere, ar trebui să ia măsuri benefice de ambele părți-nici omul să nu fie în pericol dar nici bietul animal, care ghidat de instinctele sale primordiale, nu are conștiența gravității comportamentului său animalic, nici el să nu fie condamnat la moarte! Soluția eutanasierii tuturor maidanezilor este o tâmpenie fără de margini și o insultă la adresa vieții! Autoritățile știu ce au de făcut dar au rea intenție, nu vor să facă nimic în aceste sens, nimic care să termine odată pentru totdeauna cu această problemă. Metodele de: sterilizare, de adopție de animale, de construirea de adăposturi din fonduri nu neapărat publice, nu le sunt deloc străine autorităților, însă nu prezintă, după cum spuneam mare interes financiar. Lăcomia acestor măscărici și impostori care țin în frâu treburile publice după interesul propriu, are ca efecte adverse din ce în ce mai multe drame și tragedii. Eu nu vă prezint soluții, că le știți și voi prea bine! Tot ce vă doresc este că dacă nu aveți de gând să tratați măcar această problemă, măcar asta, care poate fi tratată lejer dacă ați avea un pic de bun simț. Deci ce vă doresc, este să vă muște și pe voi câinii ăștia slobozi, să vă facă harcea-parcea, că barem au de unde să vă apuce-de ceafa și gușa aia groasă pe care o purtați cu nesimțenie și sfidare de ani de zile, să vă muște de obrazul ală gros pe care nu ezitați să-l arătați nici în momentele acestea critice. Gata v-ați spălat pe mâini și ați scăpat de problemă, vezi domne câinii erau pe proprietate privată, deci nu publică, deci nu răspundem noi. Ba răspundeți nenorociților, tot voi trebuie să răspundeți, că mișună străzile de maidanezi și chiar și vouă vă e teamă de ei.

| Duucu a răspuns:

În viață,chiar dacă iubești ceva foarte mult, prima dată trebuie să te uiți la tine. Unii nu vor să înțeleagă că acei căini au instinct, nu rațiune, așa că trebuie eutanasiați pentru protecția omului.
Iubesc căinii, însă sunt de acord cu dispariția maidanezilor.

| danyz explică:

Uita-ti din nou link-ul pentru ca acela nu merge: http://www.romanialibera.ro/......11539.html

| teodoryo a răspuns:

Sunt contra. Daca un criminal bate, violeaza un om nu se face atata tam-tam, il baga la parnaie pentru maxim 5 ani si gata, dar vezi-domnle cand un caine omoara pe cineva este alceva.Si de ce cand 5caini omoara pe cineva trebbuie omorati toti.Asta e pe principiul daca un sofer da peste un copil haide frate sa omoram toti soferi.Ar trebui sa se faca ceva cu caini agresivi dar lasa-i frate pe ceilalti care saraci nu au nicio vina.Si la ce educatie le dau parinti copiilor in ziua de azi nu mas mira ca acel copilsa fi dat cu pietrele in catei aia si acestia ca si un om au reactionat.Este ca si cum ar veni unu la tine si tiar da cu ceva in cap si tu sa ripostezi iar politia sa dea vina tot pe tine.Nu am zis ca ma bucur de moartea lui, ba chiar imi pare extrem de rau si sunt de acord sa fie eutanasiati o parte din caine dar nu toti.Eu am vazut caz in care un copil mic lua catelusi de coada si ii dadea cu capu de pamant.Deci eu sunt Pro la eutanasierea cainilor agresivi dar Contra la eutanasierea celorlalti. Dumnezeu Sa Il Ierte pe acest mic copil nevinovat.