| ruzycciocolata a întrebat:

Cum imi pot invata pisoiul sa faca in litiera?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

De pe la varsta de 2-3 saptamani, puiul de pisica ar trebui invatat sa foloseasca ladita cu nisip (litiera) pentru a-si face nevoile. In momentul in care va decideti sa faceti acest lucru, asteptati-va sa petreceti cateva zile in compania pisicutei, cea mai mare parte din timp. Incercati sa asezati ladita cu nisip intr-un perimetru ce poate fi restrictionat, inchizand o usa (de ex. in baie) si adoptati urmatoarea atitudine: se ia pisoiul (pe sus), se depune in ladita cu nisip (cu grija), i se prezinta alternativa – adica va jucati cu labuta pisicului prin nisip – si i se spune " daca vrei sa fii atat de dragut incat sa nu mai uzi canapeaua/covorul, etc, ti-as fi foarte recunoscator/oare daca ai vrea sa folosesti nisipul asta". Si pisoiul il va folosi, daca aveti noroc (ca mine) inca din prima zi – pentru ca are asta in instinct … daca nu, poate dura si o saptamana. E necesara multa rabdare si perseverenta. In acest timp, pisica trebuie urmarita si nu trebuie ratat momentul cand ar dori sa isi faca nevoile, trebuie luata si dusa in ladita de fiecare data, iar locul respectiv dezinfectat si spalat cu o solutie care scoate mirosul, astfel incat sa nu o tenteze sa repete pocinogul.
In general, animalele de casa isi fac nevoie imediat dupa ce au fost hranite. Urmariti momentul acela pentru a o duce in litiera.

Pisoiul este unul dintre cele mai curate animalute, si acest lucru este util atunci cand dorim sa il invatam orice. Detine genetic informatia de a-ti ascunde excrementele si de a pastra curata zona in care traieste. Daca este mic, tineti cont de acest lucru atunci cand il aveti intr-o cutie din care nu poate iesi. Verificati sa fie tot timpul perfect curata, iar, mai tarziu, lada cu nisip sa fie departe de zona in care il hraniti.

Exista cazuri in care pisica, dupa ce a folosit ladita cu nisip o perioada lunga de timp, dintr-o data incepe sa faca din nou, prin toata casa. Este semn ca ceva nu-i convine. I-ati schimbat nisipul, sau nu i-ati limpezit suficient de bine ladita… in tot cazul trebuie vazut ce anume nu mai e cum era inainte de a incepe ea sa faca asta.

Metodele de genul "bagat pisoiul cu nasul in propriile excremente" ca sa se-nvete el minte si sa nu mai faca sunt, pe cat de nerecomandabile, pe atat de ineficiente. Veti avea o pisica traumatizata, care va cauta locuri din ce in ce mai inaccesibile voua pentru a-si face nevoile, si-n plus, ii veti intra in dizgratie.

Rabdare, cu pisicile, intelegere si dragoste, nu va considerati stapani de pisici, ca nu exista asa ceva.

7 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Când vezi că e foarte agitat, inseamnă că trebuie să facă. du-l lângă litieră și dă cu mâna prin pietrișul din litieră, apoi pune-l și pe el în litieră, iar cu lăbuțele din față ghidează-l să scurme prin pietriș. în niciun caz să nu-l traumatizezi sau să-l bagi cu nasul unde și-a făcut nevoile! pisica mea a învățat într-o zi... baftă happy

| ahava a răspuns:

Buna ruzy... Eu am un motan de rasa... balineza( din Bali). Eu cand am primit-o, am invatat-o sa faca in cada. Am legat-o in jurul gatului, nu prea strans cu o sfoara mai graosa de calorifer. Ea a stat acolo pana si-a dat drumul sa-si faca nevoile. Acuma, daca miauna f. tare si e agitata, eu o duc la baie, o leg si ea isi face nevoile. Apoi ma duc sa vad daca a facut ceva si o dezleg inapoi. Si eu asa am invatat-o.

| negru30 a răspuns (pentru ahava):

Ai sa ramai fara garnitura la scurgerea de la baie

| ahava a răspuns (pentru negru30):

Eu curat mereu cada, o dezinfectez. Si nu raman fara scurgere.

| negru30 a răspuns (pentru ahava):

Am scris garnitura de la scurgere - timpul o sa-ti arate si cd o sa-l inunzi pe vecinul sa ma cauti sa-mi dai dreptate = pisica si iepure =

| ahava a răspuns (pentru negru30):

DA. Eu am motanul de 3-4 ani si nu s-a intamplat nimic. Dar daca doresti sa iti sustii f. tare parerea ta eu am sa te las sa-ti satisfaci aceasta placere.

| ahava a răspuns (pentru negru30):

Aaaaa tu te-ai referit daca face treaba mare drept in scrugere? NU. Nu face drept in scurgere. Ci in cada, si eu il strang cu hartie igienica. Si bieninteles dezinfecte. Doar treabamica face drept in scurgere. Si crede-ma scurgerea nu are nimic. El chiar merge mereu in cada, isi face nevoile si vine inapoi asta timpde trei ani. Se si cere.