Întrebare recomandată | deea0008 a întrebat:

Cum trebuie sa imi hranesc catelul eu i-am dat Royal canin mini starter pana la 2 luni.De la 2 luni la un an stiu ca se da mini junior si dupa un an mini adult. Dupa un an ce ar trebui sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| argo a răspuns:

Sa-ti traiasca. Cum ziceam, mancarea se da in functie de talia cainelui. Daca e de rasa o sa stii cum o sa arate cand e mare si cate kg o sa aiba si sti ce mancare o sa ii dai.

Daca nu e de rasa te orientezi, il vezi cum creste, cat e de mare, il poti cantari si mancarea se da "mini adult" pentru rasele/cainii adulti mici de la 4 la 10 kg. medium 11-25 kg, maxi 26-44 kg, giant la peste 45 kg. Mai e si x-small la caini de talie foarte mica pana in 4 kg.
Sper ca te-am lamurit. happy

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Royal canin starter e foarte bun pentru caini sub 2 luni. Dupa 2 luni mai bine ai alege arta marca de mancare,dar asta depinde doar cei place cainelui. Eu te sfatuiesc sa incerci acana,belcando,proplan etc. La royal e mai mult reclama,dar este si bun,nu zic nu,dar acana spun multi ca e mult mai bun si se afla pe primele locuri la un top al celor mai bune marci de hrana de caini(aceasta marca fiind o hrana superpremium). Daca cainelui chiar ii plac boabele de la royal,poti ramane pe aceeasi marca.
Ii dai si mancare gatita? In caz ca nu-i dai nu te-ai gandit? Poti sa-i faci orez cu legume si carne, supa de legume cu carne, etc. Va creste sanatos si atunci o sa mai scapi si putin de cheltuiala pe royal canin. La boabe sa nu renunti fiindca au vitamine, minerale si tot ce are nevoie un caine, iar o data ce nu-i dai vitamine e bine sa consume hrana de buna calitate.

| Sanziana88 a răspuns:

Hello, eu am gasit aici produsele dedicate juniorilor: https://pentruanimale.ro/landing/royal-canin-junior iar de aici tragi tu ceva concluzii sau vorbesti cu oamenii de la suport.

| argo a răspuns:

Tot mini adult, continui cu asta.
E catelul din avatar, asa-i?
E mini adult, pentru ca e de talie mica. happy

| deea0008 explică (pentru argo):

Acum am pus poza cu el, duminica face 3 luni.

| deea0008 explică (pentru argo):

Multumesc pentru ajutor.

| argo a răspuns (pentru deea0008):

Sa-ti traiasca. Cum ziceam, mancarea se da in functie de talia cainelui. Daca e de rasa o sa stii cum o sa arate cand e mare si cate kg o sa aiba si sti ce mancare o sa ii dai.

Daca nu e de rasa te orientezi, il vezi cum creste, cat e de mare, il poti cantari si mancarea se da "mini adult" pentru rasele/cainii adulti mici de la 4 la 10 kg. medium 11-25 kg, maxi 26-44 kg, giant la peste 45 kg. Mai e si x-small la caini de talie foarte mica pana in 4 kg.
Sper ca te-am lamurit. happy

| teck a răspuns:

Ar trebui sa-i dai deja mancare de adult atuncia, si sa nu ii dai niciodata de la pedigree ori purina sunt cele mai proaste si pana la doi ani sa-i dai vitamine ca sa creasca mare si frumos, eu nu i-am dat catelului meu si a ramas ca un maidanez la picioare. happy