| rebekutsa a întrebat:

Daca am fost la veterinar cu catelu si i-a dat cu solutie pentru purici dar inca mai are pot sa-i mai dau si eu cu altceva? mentionez ca are 1 luna jumate.nici de baie mi-a spus ca nu pot dar am luat un sampon pentru purici va rog cine stie?

5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

E cam micut, trebuie sa intrebi veterinarul. Catelul meu a scapat de purici doar cu advantyx, nimic altceva nu a avut efect la el. Bafta cu micutul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! La o lună jumate ai putea să-i faci băiță, dar să nu-i intre ap și săpun în ochi și în urechi. Obligatoriu se face cu șampon pentru pui de cățeluș, nu cu orice șampon. După ce îl usuci bine, cu prosopul, nu cu feonul, trebuie să-i dai cu un spray împotriva puricilor și căpușelor, tot special pentru pui, nu orice. Întrebi la farmacia veterinară și îți dă ce trebuie. Trebuia întâi să-i prindă puricii și pe urmă să-i dea cu soluție anti-purici. Aia nu-i omoară, că l-ar otrăvi și pe el.
Sănătate!
Te invit să o vezi pe cățelușa mea aici http://zinnaida.ro/2012/07/04/kory-1-catelusa-fmt-60/ Vezi la sfârșit, că sunt mai multe postări cu poze și filme cu ea.

| Dragutzica2002 a răspuns:

Daai la ceafa cu niste solluti nu cost mult si daca e mic ii dai una este un fel de pip la 6 lei nu e mult
si de da din saptamana in saptamana

| Andreiutza016 a răspuns:

Buna! Si eu am avut un catelus, dar din pacate mi l-a furat cand avea doar 1 an... Exista mule posibilitai:Tratamentul ant-purici i l-a dat pe piele, adica pe blana? Daca da, exista riscul ca dupa aplicare sa-l fi atins in acel loc din greseala sau el sa se fi sters de ceva.Astfel crema acea sa se fi dus.De obicei ea trebuie sa stea cam 5 ore ca sa intre in piele pentru a-si face efectul. Daca a fost stersa, trebuie repetat acel tratament.Si veterinarul probabil ca a spus ca nu trebuie sa-l speli pe catelus cam 7 zile dupa aplicarea gelului anti purici, asta mi-a spus si mie cand am fost cu cutul la veterinar.Deci,parerea mea este sa-l lasi cam 2 zile si sa-l supraveghezi daca-i dispar puricii. Daca nu, de asemenea exista riscul ca acel gel sa nu fi fost unul de calitate sau sa nu se fi dat doza specifica greutatii si varstei animalului.Eu ii dadeam cutului meu cu Advantix(daca ai auzit de el,era foarte bun si indeparta si puricii si capusele si rezista cam o luna,apoi se readministra si in conditiile pe care le-am specificat mai sus). Daca nu-i dispar du-te la veterinar, stie mai bine, el fiind mic poate pati multe lucruri deci decat sa-l speli sau sa aplici alte metode auzite, eu te sfatuiesc sa-l arati unui specialist sa sa prezinti cazul!
Mult succes, scapare de purici si sa-ti traiasca!

| rebekutsa explică (pentru Andreiutza016):

Nici eu nu stiu ce sa mai crd am fost la un cabinet si mi-a spus sa ii pun picaturi dupa ceafa dar la alt cabinet mia sp ca nu, acum aia mi-au dat spray-ul ala dar nu stiu ce sa crd si e ciudat cu puricii in casa e mic toata lumea il ia in brate