| SefTPU a întrebat:

Daca vreau sa imi schimb butuci de la bicicleta trebuie sa imi schimb roata cu totul (cu jante si spite ) sau nu? Pe spate trebuie sa imi schimb si pinioanele?
P.S: Puteti sa mai imi dati si alte detalii. ex: daca trebuie sa mai imi schimb si alte piese. Mentionez ca am butuci normali (cu surub) si daca pot sa imi pun butuci cu inchidere rapida.

Răspuns Câştigător
| sirius2010 a răspuns:

Intai numeri gaurile de spite de pe jante, el trebuie sa fie egal cu cel de pe butuc, poti pune ce butuc doresti daca are acelasi numar de gauri cu cel de pe jante, in cazul in care gaurile de pe butuc sunt mai mici si nu intra spita, le largesti cu un burghiu, iar spitele vechi le tii pentru ca trebuie sa spitezi din nou cu ele. Ar fi bine sa ai vreo 2-3 spite in plus, ele se mai rup la demontat si la momtat... ar fi bine sa ai o cheie de spite buna si nu folosi patent sau cleste la desfacut spitele, se strica capul spitei. ai grije la incrucisarea spitelor.

| SefTPU explică (pentru sirius2010):

Dar cum fac cu pinioanele?

2 răspunsuri:
| Dainel a răspuns:

Mai fa ce fac si eu...cind se strica ceva da-o dracu si i-ati alta (nu ma lua in serios doar glumesc)