| Shift a întrebat:

De câteva zile, căţelul meu de 4 luni vomită şi strănută.
Aseară se simţea foarte rău, în sensul că vomita încontinuu şi făcea ciudat din gât, însă era destul de activ. Am zis că îl scot puţin afară şi l-am scos, s-a jucat, a fugit. Apropo, ieri am dat cu otravă pentru gândaci şi după ce am aerisit l-am dus în casă şi apoi a început să vomite. M-am gândit că o fi mâncat vreun gândac ceva, dar vomita şi înainte, doar că mai rar.
Azi nu a vrut să mănânce deloc şi acum doarme. Îmi fac griji pentru el, nu ştiu ce ar putea să aibă, iar la veterinar nu pot merge decât sâmbătă-duminică. Ce aş putea să-i dau ca să-şi revină cât de cât?

4 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa aud ce se intampla! Atunci cand un caine vomita frecvent iar voma este galbuie sau rosiatica, acest lucru este un semn ca patrupedul sufera de gastrita, de o boala infectioasa grava sau a inghitit vreun corp strain care a ajuns in stomac si nu poate fi digerat. In cazul in care a inghitit otrava trebuie neaparat sa te prezinti la medicul veterinar. De acasa nu poti face prea multe pentru el, totusi poti incerca sa ii administrezi cereale cu lapte sau iaurt. Sper sa isi revina!

| Banannie a răspuns:

Am patit si eu chestia asta acum o luna cu al meu (partea cu vomitatul si cu mancarea). Insa eu am fost cu el imediat la veterinar si o saptamana a stat numai pe perfuzii si a facut o groaza de vaccinuri si a luat o groaza de antibiotice. In timpul tratamentului arata oricum destul de rau, abia se mai misca si ajunsese chiar sa urle efectiv. Insa dupa saptamana aceea de criza s-a refacut si acum arata foarte bine, dar mi-a fost teama in permanenta sa nu-l pierd ( in ciuda faptului ca era supus unui tratament). Veterinarul mi-a sugerat sa-l scot afara numai in lesa pentru ca poate fi ceva si din iarba. Crede-ma oricat de rezistenti ar fi cainii nu poti sa astepti pana la sfarsitul saptamanii pentru ca se va simti din ce in ce mai rau. Tratamentul nu a fost scump ( vreo 50 de lei), dar a facut minuni. Eu sunt sigura ca daca as fi asteptat cat ai de gand sa astepti tu pana il duci la veterinar l-as fi pierdut si sunt sigura ca nu-ti doresti asta. Inca ceva tu ii daipastilele acelea de deparazitare din 3 in 3 luni?

| Banannie a răspuns (pentru Banannie):

Scuze nu vazusem ca are doar 4 luni

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

De urgenta la veterinar! nu te lua dupa nimeni, sa-i dai tot felul de bazaconii. asa am patit si eu cu al meu... daca mai intarziam o ora cu el, murea. fa un efort... boala nu asteapta sfarsitul saptamanii, ca sa poti tu merge cu el la veterinar