| 200ana a întrebat:

Deci sunt foarte indecisa in legătura cu animalul meu de companie. Mi am luat câine acum câțiva ani dar părinții mei îl țin mai mult la bunica pentru ca sta la casa, și e la cam 2 Pre de unde locuiesc eu, pentru ca zic ca nu îl scot afara, chiar dacă o fac. Ma gândeam sa îmi iau pisica pentru ca nu prea am prieteni și sincer chiar vreau compania cuiva, dar simt ca imi trădez câinele, și totuși îl iubesc foarte mult. Nu stiu dacă ai mei m ar lasă sa-mi iau pisica și totuși sa mai iau și câinele de la bunica din când in când, nu stiu nici dacă m ar lasă sa-mi iau pisica oricum, dar prima data ar trebui sa ma decid. Credeți ca mi trădez câinele? Ar trebuii sa ii intreb despre pisica?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa nu-ti mai iei nimic, fiindca nu ai fost capabila nici cainele sa-l ingrijesti, deci nu esti o persoana in care se poate avea incredere si animalele sufera.

| 200ana explică (pentru Violleta2022):

Am precizat in mesaj ca eu chiar am îngrijit câinele și îl duceam mereu afara, avea mereu apa și mâncare, ii cumpărăm jucării și îi ofeream iubire.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 200ana):

Si daca l-ai ingrijit de ce parintii ti l-au dus la bunici?

| 200ana explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu, a făcut o data in casa chiar dacă îl dusesem afara cu aprox 2 ore înainte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 200ana):

Pai nu scoti animalul cand ai tu chef ci cand cere el, ca nici animalale nu afc treaba mica sau mare la comanda, ci atunci cand simt ca le vine.
ma rog, ai demostrat ca nu poti ave agrija de un animalut si nu cred ca vei avea altul.
Acum ce faci? iti abandonezi catelul? Nu te mai intereseaza de el?
Du-te la bunici si ia-l, arata-le parintilor ca-l speli, ca-l hranesti, ca-l scoti afara de 3 ori pe zi samd.

| 200ana explică (pentru Violleta2022):

Dumneavoastră ați înțeles ca eu duceam mereu câinele afara? Îl duceam dimineața, la prânz, pe la 17 și apoi seara la 21, nu pot sa conduc singura pana la bunici doua ore sa iau câinele pe care părinții mei oricum nu îl vor acasă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 200ana):

Nu are importanta ca-l duceai cand vroiai tu afara, fiindca cainele trebuei dus atunci cand are el nevoie sa se usureze.

Ma rog, degeaba iti explica ca esti mult prea mica sa intelegi sis a-ti iei raspunderea unui animalut care are suflet si nevoi.
Dicusta asta cu parintii tai!

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca parintii au decis ca nu esti destul de responsabila cat sa te ocupi de ingrijirea catelului, cel mai probabil nu vor fi de acord ca acum sa iti iei o pisica.Ar trebui sa le recastigi increderea.
E drept ca acestea sunt mult mai independente si nu vor atentie sau plimbare la fel ca un caine, dar tot trebuie sa le schimbi nisipul, sa le duci la veterinar, sa te joci cu ele, sa le perii, sa te asiguri ca au mancare etc.

Nu, eu nu consider ca iti tradezi cainele.Cand iubesti animalele nu exista favoriti si mereu gasesti loc pentru inca unul in inima ta.

| 200ana explică (pentru dullcat):

Stiu ca ei sunt de părere ca nu îngrijesc câinele, dar chiar i fac, îl duc mereu afara și nu înțeleg de ce li se pare ca nu. Ideea este ca el e mereu la bunica și practic nu sta cu mine acasă cum ar face o pisica, și simt ca fac discriminări totuși, multumesc pentru răspuns!

| dullcat a răspuns (pentru 200ana):

Poate de fapt problema reala e despre cum il suporta fiecare pe catel? Pentru unii chiar poate fi obositor, zgomotos si alte cele negative.Sau poate considera ca ai nevoie de mai mult timp pentru invatat? Habar n-am.Ar trebui sa discuti tu cu ei, cand ii prinzi in toane bune, desigur.

| 200ana explică (pentru dullcat):

Am numai note bune și chiar nj face gălăgie, am mai vorbit cu ei și îmi tot spun ca o sa facă iar in casa pentru ca nu îl duc afara dar a făcut doar o data și chiar îl dusesem afara cu 2 ore înainte.

| trophin a răspuns:

Eu cred ca ai gresit intrebarea sau intrebarile! mergi de la un animal de companie> la bunica, apoi parinti...
Absurd

| 200ana explică (pentru trophin):

Nu îmi dau seama ce vreți sa spunsti, nu cred ca ai înțeles mesajul meu, iar dacă vi se pare absurd mai bine nu va obosit sa citiți și sa răspundeți